Prawie 30 lat temu, 34. Kongregacja Generalna Towarzystwa Jezusowego stworzyła dokument zatytułowany „Jezuici a sytuacja kobiet w Kościele i społeczeństwie obywatelskim” (Dekret 14). Dokument ten nie tylko podkreślił znaczenie kobiet, ale zapoczątkował proces mający na celu zapewnienie im aktywnego głosu. W ciągu kolejnych lat dokument ten odegrał kluczową rolę w przekształcaniu Towarzystwa Jezusowego. Od kobiet pełniących funkcje administratorów parafii po kobiety na najwyższych stanowiskach kierowniczych w instytucjach edukacyjnych, zakon zmierzał w kierunku przyszłości, w której rola kobiet w życiu i posłudze jest uznawana i doceniana.
W marcu 2021 roku, Ojciec Generał Arturo Sosa oficjalnie powołał Komisję ds. Kobiet, której zadaniem jest doradzanie mu w kwestii „miejsca kobiet w naszych instytucjach i priorytetach”. Komisja, pierwotnie złożona z dziesięciu członków – sześciu kobiet, jednego świeckiego mężczyzny i trzech jezuitów – miała trzyletni mandat na realizację czterech celów:
- Ocena skuteczności Dekretu 14 w promowaniu współodpowiedzialności/współpracy i włączania kobiet w apostolskie planowanie Towarzystwa Jezusowego.
- Ocena, w jakim stopniu Towarzystwo Jezusowe na całym świecie zachęca do udziału kobiet na wszystkich szczeblach instytucjonalnych.
- Rekomendacja sposobów tworzenia środowisk, które zachęcają do dialogu i współpracy między mężczyznami a kobietami w apostolatach Towarzystwa Jezusowego i wzmacniają je.
- Rekomendacja zmian w formacji i strukturze Towarzystwa, które mogą promować skuteczną integrację i solidarność z współpracownikami płci żeńskiej.
Po trzech latach poszerzona Komisja ds. Kobiet – obecnie złożona z 9 kobiet, dwóch świeckich mężczyzn i 5 jezuitów – zebrała się w Kurii Generalnej Jezuitów w Rzymie, aby przygotować swoje sprawozdanie. Rozmowy są poufne, a synteza ostatecznego raportu zajmie trochę czasu. Kenijska delegatka Catherine Waiyaki podzieliła się jednak swoją osobistą refleksją na temat tego procesu: „To były trzy i pół roku zbierania informacji. Wyniki przyniosły mieszankę emocji: nadzieję, nieoczekiwane odkrycia, obawy, opór i momenty inspiracji. Komisja zbiera się teraz, aby zastanowić się nad tymi ustaleniami, znaleźć wspólny grunt i opracować rekomendacje mające na celu wzmocnienie sprawiedliwości i pogłębienie współpracy między kobietami a Towarzystwem Jezusowym we wspólnej misji Chrystusa”.