Kardynałowie z całego świata biorą w tej chwili udział w konklawe — zgromadzeniu, podczas którego Kolegium Kardynałów zbiera się, by wybrać nowego papieża. Spośród 133 kardynałów mających prawo głosu (czyli poniżej 80. roku życia), 33 to członkowie zakonów. W tej grupie znajduje się czterech jezuitów, wszyscy mianowani przez papieża Franciszka: Stephen Chow SJ, Michael Czerny SJ, Jean-Claude Hollerich SJ oraz Ángel Sixto Rossi SJ.
Pięciu innych jezuitów w kolegium kardynalskim przekroczyło już granicę wieku uprawniającego do głosowania i nie biorą udziału w konklawe: Pedro Ricardo Barreto Jimeno SJ, Julius Riyadi Darmaatmadja SJ, Gianfranco Ghirlanda SJ, Luis Ladaria Ferrer SJ oraz Sigitas Tamkevičius SJ.
Zapraszamy do dalszej lektury, aby bliżej poznać sylwetki jezuickich kardynałów elektorów.
Kardynał Stephen Chow SJ
Kardynał Chow został mianowany kardynałem w 2023 roku. Od 2021 roku pełni funkcję biskupa Hongkongu. Urodzony w Hongkongu, studiował psychologię na Uniwersytecie Minnesoty, uzyskując licencjat i magisterium. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1984 roku. Przed nominacją na biskupa kierował dwoma kolegiami jezuickimi w Hongkongu oraz pełnił funkcję prowincjała chińskiej prowincji zakonu.
W kwietniu 2023 roku odwiedził archidiecezję Pekinu, jako pierwszy biskup Hongkongu od 1985 roku. W późniejszym wystąpieniu powiedział: „Jednym z moich marzeń… jest, aby biskupi, księża i wierni z czterech wspólnot po obu stronach cieśniny modlili się razem”, odnosząc się do Hongkongu, Makau, Chin kontynentalnych i Tajwanu. W 2024 roku ponownie odwiedził Chiny. Uczestniczył w obu sesjach Synodu o synodalności jako delegat i określił synodalność jako „marzenie, które chcemy, aby się spełniło”. Dodał: „Mam nadzieję, że to zmieni Kościół — nie mówię o świętej tradycji — ale uczyni go bardziej istotnym dla świata i dla wiernych, aby widzieli, że są częścią Kościoła, a Kościół jest częścią ich życia. To jednak wymaga czasu, nauki i dostosowania”.
Kardynał Michael Czerny SJ
Kardynał Czerny, prefekt Dykasterii ds. Promowania Integralnego Rozwoju Człowieka, został kardynałem w 2019 roku. Urodził się w dawnej Czechosłowacji, a w wieku dwóch lat wyemigrował z rodziną do Montrealu. Tam ukończył Loyola High School i wstąpił do jezuitów. W 1978 roku uzyskał doktorat z nauk humanistycznych, myśli społecznej i teologii na Uniwersytecie w Chicago.
Założył Jezuickie Centrum dla Wiary i Sprawiedliwości w Toronto (obecnie Forum) w 1979 roku. Po masakrze sześciu jezuitów i dwóch świeckich w Salwadorze w 1989 roku objął kierownictwo Instytutu Praw Człowieka na tamtejszym Uniwersytecie Ameryki Środkowej. Przez dekadę służył jako sekretarz ds. sprawiedliwości społecznej w Kurii Generalnej Jezuitów w Rzymie, był założycielem i dyrektorem Afrykańskiej Jezuickiej Sieci ds. AIDS, a także konsultantem Papieskiej Rady Iustitia et Pax.
Jako prefekt dykasterii, Czerny wielokrotnie apelował o przyjmowanie i ochronę migrantów. Podczas konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w 2024 roku powiedział: „Gdybyśmy znaleźli się w sytuacji wojny, ubóstwa, klęsk żywiołowych czy innych kryzysów — my także byśmy uciekali. Często propaganda i ideologie przedstawiają migrantów jako ludzi poszukujących przygód. To nieprawda. To fałsz, fałsz, fałsz”.
Kardynał Jean-Claude Hollerich SJ
Arcybiskup Luksemburga od 2011 roku, kardynał Hollerich został wyniesiony do godności kardynalskiej w 2019 roku. Jest relatorem generalnym Synodu o synodalności i członkiem Rady Kardynałów, grupy doradczej papieża Franciszka.
Urodzony w Differdange w Luksemburgu, wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w 1981 roku. Przez 17 lat posługiwał w Japonii, nauczając na Uniwersytecie Sophia, zanim został arcybiskupem w swoim kraju. W jednym z wywiadów powiedział:
„Kościół był kiedyś bardzo klerykalny — księża i zakonnicy odgrywali główną rolę, a reszta wiernych podążała za ich poleceniami. Kiedy byłem dzieckiem, proboszcz odwiedzał domy i mówił, jakie czasopisma należy prenumerować. Robiliśmy to bez dyskusji. Dziś nie mamy tylu proboszczów, by odwiedzać wszystkich. Musimy zrozumieć, że chrześcijanie nie są przedmiotami, lecz podmiotami Ewangelii i ewangelizacji. Łaska chrztu powinna być przeżywana twórczo i aktywnie. Ludzie wrócą do Kościoła, jeśli spotykając chrześcijan, zapytają: ‘Jaki jest ich sekret?’”.
Kardynał Ángel Sixto Rossi SJ
Arcybiskup Córdoby i bliski przyjaciel papieża Franciszka, kardynał Rossi został mianowany kardynałem w 2023 roku. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w Argentynie w 1976 roku, gdy o. Jorge Mario Bergoglio SJ (obecny papież) był prowincjałem. Na początku lat 90. był rektorem kościoła El Salvador w Buenos Aires, gdzie założył Hogar San José dla osób bezdomnych oraz Fundację Manos Abiertas (Otwarte Dłonie), działającą w dziesięciu miastach Argentyny na rzecz najbardziej potrzebujących.
Pełnił również funkcję mistrza nowicjuszy oraz przełożonego wspólnoty jezuickiej w Kordobie. Znany jako rekolekcjonista, prowadził Ćwiczenia Duchowe dla księży, zakonników i świeckich. W 2021 roku został mianowany arcybiskupem Córdoby. Po śmierci papieża Franciszka powiedział: „Dziedzictwo, które pozostawił jego pontyfikat, miejmy nadzieję, przyjmiemy z otwartym sercem i zrealizujemy to, co nosił w sercu”.
Źródło: Four Jesuit Cardinals Voting in the Conclave
Zdjęcie główne: Unsplash.