Zbliża się dzień wspomnienia św. Andrzeja Boboli. Tego dnia (16.05) w narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie na Mokotowie odbędą się centralne uroczystości ku czci Patrona Polski pod przewodnictwem Metropolity Warszawskiego.

Stolica Polski to nie jest jedyne miejsce, gdzie św. Andrzej ma gorliwych czcicieli. Jednym z takich miejsc jest parafia i kościół pod wezwaniem jezuickiego męczennika w Łomży przy ul. Wąskiej 93 w diecezji łomżyńskiej (na zdjęciu powyżej).

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli została erygowana dnia 4 marca 2003 r. Wydzielono ją z dwu już istniejących parafii.

Łomża: Kościół pw. św. Andrzeja Boboli, widok w kierunku Piątnicy (fot. Henryk Droździel SJ)

Kościół parafialny pod tym samym wezwaniem co parafia, usytuowany na wysokim brzegu dawnego koryta Narwi z pięknym widokiem na rzekę i Piątnicę, powstał staraniem ks. dr. Andrzeja Popielskiego, aktualnego proboszcza, i wspólnoty parafialnej. Kamień węgielny pod budowę świątyni wmurowano 16 maja 2007 r. w 350. rocznicę śmierci św. Andrzeja Boboli. Kościół pobłogosławił ks. bp Stanisław Stefanek w Boże Narodzenie 2010 r.

Corocznie parafialne uroczystości ku czci Andrzeja Boboli otacza łańcuch wydarzeń o charakterze religijnym, patriotycznym i kulturalnym z entuzjastycznym udziałem mieszkańców miasta. W tym roku zaczęły się one już 13 maja, a zakończą w niedzielę 18 maja festynem parafialnym.

Centralnym punktem obchodów bobolańskich w Łomży będzie uroczysta konsekracja kościoła parafialnego pod wezwaniem naszego Męczennika, której dokona w sobotę dnia 17 maja o 11.00 Biskup Diecezji łomżyńskiej Janusz Stepnowski.

Gratulujemy parafii i jej proboszczowi konsekracji świątyni. Jest to znak żywotności wspólnoty parafialnej – „prawdziwej świątyni”, zbudowanej z żywych kamieni i jej troski o godne miejsce kultu.

Św. Andrzej Bobola, nie tylko w postaci relikwii, ale historycznie jest związany z Łomżą. Jezuici byli tu obecni od 1609 roku*. Otworzyli najpierw stację misyjną, potem niezależną rezydencję, która z czasem została podniesiona do rangi Kolegium Łomżyńskiego. Kolegium (1616-1773) ze szkołą podstawową, a następnie średnią, z własnym teatrem i okazałą biblioteką zostało po kasacie zakonu przekazane pijarom, a potem po różnych przejściach rozebrane (1899). Jezuici zbudowali na terenie swojej posesji także kościół pw. św. Stanisława Kostki, konsekrowany w 1773 r., zniszczony przez Niemców w 1944 r. i ostatecznie także rozebrany.

Święty Andrzej Bobola w latach 1638-42 przebywał w Łomży, posługując w kościele i szkole należącej do kolegium.

Przez pewien czas był w Łomży nowicjat Prowincji Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Placówka jezuicka przez lata była zapleczem dla działalności misyjnej zakonu na terenie Kurpiów.

Związki jezuitów z Łomżą odżyły po erygowaniu nowej parafii i wybudowaniu kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Miejscowy proboszcz ks. Andrzej Popielski zaprasza jezuitów z kazaniami, rekolekcjami i całymi cyklami konferencji, łącząc w ten sposób przeszłość z teraźniejszością oraz przygotowując swoją wspólnotę parafialną na wyzwania, które przyniesie przyszłość. Plurimos annos!

Łomża: Widok na kościół pw. św. Andrzeja Boboli z mostu nad Narwią (fot. Henryk Droździel SJ)

Relacja i zdjęcia: o. Henryk Droździel SJ
Warszawa, 14.05.2025

* Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, opr. L. Grzebień, Wydawnictwo WAM, Kraków 1996, s. 9-10.