Może się wydawać, że postać ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, jezuity i wybitnego poety epoki baroku, jest dziś prawie zapomniana. Tymczasem, jak głosi tytułowe hasło, które pojawiło się na dekoracji w jednej z mazowieckich szkół, Sarbiewski jest wciąż autorem inspirującym nie tylko pedagogów, ale i uczniów. A dzieje się to m.in. za sprawą międzynarodowego festiwalu im. „Chrześcijańskiego Horacego z Mazowsza”, którego już 20. edycja odbyła się w dniach 8-10 maja 2025 r. w kilku miejscowościach Północnego Mazowsza.
W Czerwińsku nad Wisłą, gdzie znajduje się piękna, romańska bazylika, młodzież z Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi przedstawiła ciekawy program artystyczny, prezentujący teksty poety. Podobnie w Płońsku, gdzie podczas spotkania zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną młodzi płońszczanie recytowali wiersze poety we współczesnym, polskim przekładzie. A przypomnijmy, że Sarbiewski tworzył w języku łacińskim, co dało mu sławę i uznanie.
Młodzi recytatorzy korzystali z nowego tłumaczenia utworów Sarbiewskiego pt. „Liryki i epody”, którego dokonała prof. Elwira Buszewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To wielkie osiągnięcie translatorskie i uwieńczenie pracy tłumaczki trwającej kilka lat. Przekład został pięknie wydany w tym roku i festiwal był okazją do jego promocji. Odbywała się ona w miejscach, w których toczył się tegoroczny festiwal, m.in. podczas sesji w Towarzystwie Naukowym Płockim, poświęconej różnym aspektom twórczości i przybliżania postaci Sarbiewskiego. Wyjątkowym zbiegiem okoliczności płockiego spotkania było to, że po prelekcji o drodze poety do Rzymu i jego pobycie w Wiecznym Mieście, świat obiegła wiadomość o wyborze nowego papieża Leona XIV.
Podczas festiwalu odbyło się jak zwykle Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, od lat krzewiącego pamięć o poecie i podejmującego różne, ciekawe inicjatywy. Tę działalność ostatniego okresu podsumowała dr Teresa Kaczorowska, prezes Stowarzyszenia.
9 maja w płońskim Miejskim Centrum Kultury zostały ogłoszone wyniki XX Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „O Laur Sarbiewskiego” w kategorii poezji w języku polskim, a także – co ciekawe — w łacińskim. Wśród poetów pierwszej grupy główną laureatką została Anna Maria Kobylińska z Warszawy, a w grupie poetów-łacinników okazał się najlepszy Benjamin Detry z Namur w Belgii. Podczas płońskiej gali wyjątkowo brzmiała współczesna poezja łacińska tworzona w języku Horacego, którą uprawiał też Sarbiewski. Płoński wieczór dopełnił ciekawy koncert prowadzony przez Irenę Marię Ülku, podczas którego piosenką francuską i polską zachwyciła publiczność Ola Bugaj z Zespołem TRIO. A potem jeszcze w płońskiej Sienkiewiczówce odbyła się Noc Poetów, animowana przez Teresę Kaczorowską i Związek Literatów na Mazowszu, z ciekawą oprawą muzyczną Michała Wojtusika.
Ostatniego dnia festiwalu w Szkole Podstawowej w Sarbiewie, noszącej imię poety, odbył się konkurs krasomówczy, podczas którego młodzież prezentowała swoje zdolności oratorskie. Zwyciężczynią została Natalia Chojnacka z Płońska. Rozstrzygnięto też konkurs recytatorski dla uczniów szkół podstawowych. Potem w miejscowym, barokowym kościele uczestnicy festiwalu zebrali się na Mszy św., a po niej wysłuchali prelekcji o historii kościoła i parafii w Sarbiewie. Odbyło się też spotkanie z autorką przekładu Sarbiewskiego „Liryki i epody”, prof. Elwirą Buszewicz. A wszystko skończyło się grillem w ogrodach parafii Sarbiewo.
Odbywający się od 20 lat, tegoroczny festiwal poświęcony „Horacemu z Mazowsza”, okazał się przedsięwzięciem udanym i dobrze przyjętym przez uczestników i gości. Organizatorzy włożyli w jego przygotowanie wiele energii, stąd pozytywny efekt. Szczególnie warto podkreślić publikację nowego tłumaczenia utworów Sarbiewskiego, dzieła prof. Buszewicz, co jest trwałym osiągnięciem i wkładem w popularyzację Sarbiewskiego. Pozostaje jednak pytanie o organizację kolejnych festiwali, bowiem siły i możliwości organizatorów powoli się wyczerpują…
Relacja i zdjęcia: Krzysztof Dorosz SJ