Laurentius Nicolai Nielssønn (1538-1622) zwany Klosterlasse zapisał się w historii jako wybitny norweski jezuita, który żarliwie walczył o przywrócenie katolicyzmu w protestanckiej Norwegii. Wpływ jaki wywierał na zwykłych ludzi, jak również na koronowane głowy, był tak wielki, że Norwedzy wydali zakaz wstępu do kraju jemu i wszystkim jezuitom. Zakaz ten obowiązywał aż do roku 1956.
Tekst o tym wyjątkowym jezuicie, który zmarł 400 lat temu napisała Katarzyna Jachimowicz (redakcja: Marta Tomczyk-Maryon). Warto zapoznać się z nim tutaj: http://www.katolsk.no/nyheter/2022/02/400-lecie-smierci-kolsterlasse
Mimo pozycji jaką Klosterlasse zdobył w Skandynawii, a także historii jego życia, która jest tak intersująca i burzliwa, że mogłaby posłużyć do nakręcenia filmu przygodowo-szpiegowskiego, pozostaje on postacią niemal zapomnianą. Zmarł w Wilnie 5 maja 1622 roku. Czy obchodzona w tym roku 400 rocznica jego śmierci sprawi, że zyska on należną uwagę?
Z tego, co nam wiadomo, przygotowywanych jest kilka innych artykułów na jego temat. Na razie zachęcamy do przeczytania tekstu pani Jachimowicz. Jest dość obszerny i niezmiernie interesujący.
Zdjęcia: Karmel w Tromsø i widok na Tromsø, Norwegia (fot. Wojciech Nowak SJ)
Przeczytaj także tekst o. Wojciecha Nowaka SJ: Rekolekcje ignacjańskie w kraju, do którego jezuitom nie można było wjeżdżać