O najważniejszych liniach nauczania Benedykta XVI mówił dnia 1 stycznia na antenie Radia Watykańskiego, profesor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie – o. Dariusz Kowalczyk SJ

Wypowiedzi w języku polskim można posłuchać na stronie Vatican News

Ojciec Dariusz Kowalczyk SJ powiedział między innymi:

„Można przypuszczać, że Joseph Ratzinger miał duży wpływ na powstanie jednej z najważniejszych encyklik Jana Pawła II Fides et ratio (Wiara i rozum). Encyklika podkreśla, że wiara i rozum są dwoma skrzydłami, które prowadzą do prawdy. Nie można redukować ani zakresu osiągalnej prawdy, ani metod docierania do niej. Życie jest zbyt złożone, aby przyznać rację tym, którzy chcą ograniczyć prawdę do metod stosowanych w naukach przyrodniczych. Przecież obok poznania matematyczno-przyrodniczego, istnieje wiele innych sposobów poznawania, bez których nie dałoby się po prostu żyć.

Mądrości, życiowej mądrości nie da się zredukować do matematycznych równań lub powtarzalnych eksperymentów – podkreśla w swojej analizie o. Kowalczyk.

Pełny tekst analizy na stronie Vatican News

„Benedykt XVI widział jako jedno z wielkich zadań Kościoła właśnie łączenie wiary z rozumem. Co więcej, harmonijne łączenie wiary z rozumem to znak rozpoznawczy człowieczeństwa, a w książce-wywiadzie Światłość świata Joseph Ratzinger stwierdził:

Myślę, że skoro Bóg chciał uczynić profesora Papieżem, to po to, żeby właśnie ten moment namysłu i zmagań o jedność wiary i rozumu mógł się stać czymś, co znajdzie się w centrum pontyfikatu.

Pontyfikat Benedykta XVI się skończył, ale temat jedności wiary i rozumu nie przestaje być jednym z ważniejszych wyzwań dla Kościoła i świata.“

Zachęcamy do przeczytania całej analizy ojca Kowalczyka.