Przez dwa dni, w Kościele Akademickim w Toruniu trwało kolędowanie.
Tradycja kolędowania jako wspólnego muzykowania cieszy się niesłabnącą popularnością od XVI wieku. Teksty kolęd zawdzięczamy poetom, m.in. Andrzejowi Morsztynowi, Franciszkowi Karpińskiemu. Autorstwo kolędy W żłobie leży przypisuje się ks. Piotrowi Skardze – polskiemu jezuicie, pisarzowi, kaznodziei. Kolędy pełne teologicznych treści, działają kojąco i podnoszą na duchu. Część z nich oparta jest na rytmie marsza, poloneza czy kujawiaka. Jezus malusieńki, Gdy śliczna Panna mają charakter nostalgicznych, ciepłych kołysanek. To sprawia, że śpiewane są chętnie w okresie Bożonarodzeniowym w domach, kościołach, podczas koncertów.
Nie inaczej było w Kościele Akademickim w Toruniu. W Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli, o wspólne kolędowanie zadbała toruńska Wspólnota Życia Chrześcijańskiego wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami. Był wśród nich o. Lesław Ptak SJ, Rektor Kościoła Akademickiego, który zaskoczył wokalnym i gitarowym talentem.
Kolejnego dnia, w sobotnie popołudnie odbył się wyjątkowy koncert kolęd w opracowaniu Macieja Małeckiego, w wykonaniu Chóru Astrolabium z partiami solowymi Anny Niemiec-Mościckiej oraz Igi Czyżykowskiej, przy akompaniamencie Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis z udziałem uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Partie organowe wykonał Paweł Głowiński. Chór przygotowała i dyrygowała dr hab. Kinga Litowska.
„Kto śpiewa, ten dwa razy się modli” – miał powiedzieć św. Augustyn. Rzesza słuchaczy która wypełniła jezuicką świątynię, bez wątpienia modliła się żarliwie a echo wspaniałych aranżacji wciąż w nas brzmi.
Tekst: Monika Dejneko-Białkowska
Zdjęcia: Łukasz Guttmann/Monika Dejneko-Białkowska