„Modlitwa w drodze” – to codzienne rozważania modlitewne oparte na duchowości ignacjańskiej tworzone z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

MWD jest akcją skierowaną do wszystkich – zarówno tych znających różne sposoby modlitwy, jak też do niespecjalnie praktykujących. Każda z propozycji modlitewnych przeznaczonych na dany dzień, zawiera fragment Ewangelii, kilka myśli komentarza, prowadzących do podjęcia osobistej refleksji oraz muzykę. Całość modlitwy zajmuje niewiele ponad 10 minut.

Taka krótka chwila może być fantastycznym sposobem na modlitwę dla kogoś, kto ma dużo obowiązków i żyje bardzo intensywnie. I co najistotniejsze: nie pozwala stracić z oczu Tego, który jest najważniejszy – Boga.

Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z taką metodą modlitwy, jest to okazja do zapoznania się z nią i odkrycia bogactwa kontemplacji, będącej wielkim skarbem chrześcijaństwa. Osoby zaś, które doświadczyły już Ćwiczeń Duchowych, dzięki tej modlitwie mogą udoskonalić swą praktykę kontaktu ze Słowem Życia.

 

Misja i cel

Odpowiedzialnym za projekt zależy na tym, aby budzić i rozwijać w ludziach życie modlitwy oparte na Biblii za pomocą słowa mówionego i muzyki, między innymi: wspierać słuchaczy w ich ludzkim i chrześcijańskim rozwoju w służbie innym; otwierać na dialog, wzajemne zrozumienie i na pojednanie pomiędzy ludźmi; pomóc w odkryciu zadziwiającego bogactwa Ewangelii; pomóc zapoznać się z ignacjańską medytacją ewangeliczną; prowadzić do odprawienia Ćwiczeń duchowych św. Ignacego z Loyoli.

Historia

Założyciel jezuitów – św. Ignacy Loyola – był człowiekiem czynu, więc w nowo powołanym przez siebie do życia zakonie położył nacisk na apostolstwo. Głównym zaś rysem duchowości ignacjańskiej stało się odnajdywanie Pana we wszystkich rzeczach, czyli tzw. kontemplatywność w działaniu. Nie ma jednak prawdziwej kontemplacji w życiu codziennym bez intensywnego i bezpośredniego doświadczenia Boga. Stąd też tak ważną rolę odgrywają Ćwiczenia Duchowe.

Powyższe założenia św. Ignacego stały się inspiracją do stworzenia „Modlitwy w drodze” w oparciu o metodę kontemplacji Słowa Bożego. Idea tego sposobu modlitwy zrodziła się w 2006 roku wśród jezuitów brytyjskich i spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem. W międzyczasie została stworzona wersja portugalska. Polska wersja jest więc trzecią odsłoną, która zaczęła działać w grudniu 2010 roku. W okresie Wielkiego Postu 2011 rozważania „Modlitwy w drodze” emitowane były na falach blisko 20 katolickich stacji radiowych. Jako lektorzy swego głosu postanowili użyczać znani aktorzy i prezenterzy: Małgorzata Kożuchowska, Anna Cieślak, Agnieszka Mandat, Krzysztof Globisz, Wojciech Malajkat oraz Krzysztof Ziemiec.

Aplikacja na smartfony „Modlitwa w drodze” została nagrodzona w Mobile Trends Awards 2014 w kategorii komunikacja i społeczności.

W 2016 liczba pobrań aplikacji na androida przekroczyła 100 tys.

Od 2019 Modlitwa w drodze dostępna jest w serwisie Spotify. W tym samym roku bazując na „Modlitwie w drodze” stworzono wersję w języku ukraińskim – iMolytva.

Redakcja

„Modlitwa w drodze” jest prowadzona przez jezuitów we współpracy ze świeckimi. Skład redakcji częściowo się zmienia zważywszy na dynamikę formacji jezuickiej. Obecnie koordynatorem przedsięwzięcia jest o. Wojciech Morański SJ. Autorzy rozważań to wolontariusze: świeccy (z których część współpracuje z domami rekolekcyjnymi), siostry zakonne, jezuici (klerycy i księża).

Wspólnota

Twórcy projektu wychodzą z założenia, że słuchacze „Modlitwy w drodze” są wspólnotą – jak to mówią – internetową, ponieważ każdy korzysta z aplikacji we własnym środowisku, „towarzyszy mu ona” w jego środowisku. Interakcje ze słuchaczami więc opierają się w dużej mierze na modlitwie za siebie nawzajem i komunikacji pisemnej.

Dlatego taki ważny punkt, to miesięczne spotykanie redakcji na Eucharystii w intencji słuchaczy, darczyńców, współpracowników i sympatyków „Modlitwy w drodze”.

 

Modlitwa w praktyce

Codziennych rozważań można słuchać:

„Modlitwę w drodze” można także śledzić na Facebooku i Instagramie, gdzie pojawiają się aktualne informacje oraz grafiki nawiązujące do codziennej Ewangelii i rozważań.

Grafiki

Media społecznościowe „Modlitwy w drodze” są zaopatrzone w grafiki, ściśle lub luźno związane z tekstem rozważania lub Ewangelią.

„Taki był nasz zamysł, żeby zaczepiać nie tylko naszych słuchaczy, ale i tych, którzy są w naszym dalszym zasięgu. Może nie zajrzą oni na naszą stronę internetową, może nie wysłuchają rozważania, ale mogą sobie wziąć coś dla siebie, do serca (do duszy) z tych grafik i z memowej Dobrej Nowiny lub zaczepek dających do myślenia, czasem prowokujących.

Dla mnie najważniejsze jest czucie, lubię komunikację odwołującą się do znanych obrazów i pojęć, ona działa podobnie do przypowieści. Przestrzeń tzw. „memów” jest jak artystyczno-humorystyczno-duchowo-emocjonalno-filozoficzny park rozrywki albo ogród, gdzie wyrastają różne inspirujące rośliny. A grafiki, jak rośliny – jednym podobają się takie, innym inne, ale raczej nie narzekamy na brak różnorodności” – dzieli się Elwira Ginalska, autorka grafik.

 

Źródła: Modlitwa w drodze, Dorota Mazur, Niedziela małopolska 19/2011.