Czym są?
Rekolekcje w życiu codziennym to swoista adaptacja Ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli. W sposób szczególny są przeznaczone dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na wyjazd z domu lub mieszkają zbyt daleko od ośrodków rekolekcyjnych.
Uczestnicy rekolekcji nie muszą mieć doświadczenia w ich odprawianiu, wystarczą chęci i gotowość do odbywania przedłużonej modlitwy w ciszy.
Towarzyszenie duchowe
Rekolektanci mogą skorzystać ze wsparcia osoby towarzyszącej. Towarzyszenie moze odbywać się zarówno online, jak i w formie spotkań stacjonarnych.
Kto prowadzi?
Rekolekcje w życiu codzienne prowadzone są przez Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) oraz jej członków, tworzących ekipę portalu Medytuj Słowo przy wsparciu Księży Jezuitów.
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego »
Medytuj SŁOWO »
Informacje ogólne
Rekolekcje internetowe polegają na udostępnianiu materiałów rekolekcyjnych przez Internet.
Rekolekcje internetowe mogą mieć nieco różne formy. Wspólnym dla nich jest to, że materiały rekolekcyjne są udostępniane stopniowo – zwykle co tydzień, w miarę odprawiania rekolekcji przez uczestników. Rekolekcje internetowe odbywają się najczęściej w Adwencie lub w Wielkim Poście, co nie znaczy, że odprawianie rekolekcji jest niemożliwe w innym czasie. Materiały są dostępne w archiwach, dzieki czemu chętni mogą wybrać pasujący sobie temat i dostosować tempo do swoich potrzeb.
Zwykle, na rekolekcje internetowe składają się:
– cotygodniowe konferencje
– codzienne wprowadzenia do osobistej medytacji
– codzienna 20-30 minutowa osobista medytacja na bazie podanych wprowadzeń
– cotygodniowe spotkanie z kierownikiem duchowym (dla chętnych).
Ignacjańskie Centrum Formacji Duchowej w Gdyni »
Internetowy dom rekolekcyjny: rekolekcje internetowe »
Propozycja dla młodzieży i młodych dorosłych
Czym się różnią od rekolekcji dla dorosłych?
Szkoła Kontaktu z Bogiem jest intensywną szkołą modlitwy, opartej na duchowości św. Ignacego z Loyoli. Dwa stopnie Szkoły kontaktu z Bogiem realizują treści z pierwszego etapu rekolekcji ignacjańskich, czyli z tzw. „Fundamentu”. W czasie rekolekcji obowiązuje milczenie, aby swoją uwagę skierować na swoje wewnętrzne doświadczenia. Przeznaczona jest dla osób w wieku od 18 do 35 lat.
Rekolekcje składają się z dwóch etapów: I stopień trwa 3 pełne dni, II stopień – 4 dni.
Czego oczekiwać?
Każdego dnia planowane są cztery medytacje, Msza święta oraz krótkie wprowadzenia do modlitwy. Oprócz tego, rekolektanci mają okazję spotkać się z jednym z jezuitów, by podzielić się swoim doświadczeniem modlitwy. W chwilach wolnych będzie czas na spacer, sen, posiłki, itp.
Rekolekcje te są wprowadzeniem do medytacji ignacjańskiej oraz innych form modlitwy, które pomogą zrozumieć siebie i zauważyć, że Bóg jest realnie obecny w zwykłej codzienności.
Szkoła kontaktu z Bogiem »
Dla kogo?
Przeznaczone są dla osób chorych, niepełnosprawnych fizycznie, choć sprawnych umysłowo, które nie mogą pojechać do domów rekolekcyjnych, a bardzo potrzebują duchowego wsparcia i pomocy w odczytaniu Bożego planu w ich życiu.
Chorymi opiekują się wolontariusze, którzy też odprawiają swoje rekolekcje.
Organizatorzy
Takie rekolekcje organizuje Wspólnota Życia Chrześcijańskiego z Warszawy w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury (ECCC), w Warszawie-Falenicy. Prowadzą je ojcowie jezuici.
Dzień rekolektanta
Rekolekcje „WINDA” zachowują najważniejsze elementy metody Ćwiczeń Duchowych – milczenie, medytacje, adoracja, rozmowy indywidualne z kierownikiem duchowym. Dostosowanie do możliwości osób chorych to mniej medytacji – tylko dwie, trzecia dla chętnych. Jest więcej czasu na odpoczynek. Milczenie nie jest absolutne, raczej jest to wyciszenie. Nie ma żadnych rozmów poza koniecznymi między chorym a opiekunem, które są ograniczone do niezbędnego minimum. Posiłki też są w milczeniu.
Ponieważ co roku przyjeżdżają nowe osoby nie ma tu kontynuacji kolejnych tygodni, jak w domach rekolekcyjnych, zasadniczo jest to poszerzony Fundament. Istnieje możliwość indywidualnego prowadzenia.
ECCC – Rekolekcje WINDA »
...teraz nie wymaga już wysiłku wchodzenie po stopniach schodów, u ludzi bogatych z powodzeniem zastępuje je winda. Ja także chciałabym znaleźć windę, aby wznieść się aż do Jezusa, gdyż jestem za mała, żeby wspinać się po stromych schodach doskonałości (św. Teresa z Lizeaux)
Świadectwa
Pragnęłam pojechać na rekolekcje po duchowe umocnienie. W niedzielę, przed moim wyjazdem, pożegnałam się z chorą mamą i do serca powiedziałam Matce Bożej: „niech Matka Boża opiekuje się moją mamą”… czytaj dalej