Tekst z Pisma świętego: „Piłat powiedział do Jezusa: Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie? Piłat odparł: Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Coś uczynił? Odpowiedział Jezus: Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd. Piłat zatem powiedział do Niego: A więc jesteś królem? [Odpowiedział Jezus:] Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu” (J 18, 33b-37).

Obraz do kontemplacji: Przenieś się oczyma wyobraźni do pretorium, miejsca, w którym urzędował namiestnik rzymski. Kontempluj stojącego w pokorze Jezusa i gwałtownie oskarżających Go Żydów. Posłuchaj dialogu Jezusa z Piłatem.

Prośba o owoc kontemplacji: Proś, abyś w Jezusie odrzuconym przez swój naród i niesprawiedliwie skazanym na śmierć odkrywał oblicze prawdziwego Pana i Króla. Proś także o umiejętność życia w prawdzie.

  1. Lawirant

Wczuwaj się najpierw w dramat Piłata. Jest on typowym urzędnikiem, biurokratą. Posiada władzę, stanowisko, na którym mu zależy. Jego „ambicją” jest zadowolić wszystkich. „Jest jednak wzięty w dwa ognie; z góry przychodzą rozkazy, monity, sprawy do załatwienia; z dołu docierają niepokoje, odgłosy niezadowolenia. Przykry codzienny wysiłek utrzymania równowagi pomiędzy tymi dwoma siłami, ciągłe manewrowanie, żeby nie popsuć sobie kariery i nie narazić się nikomu. Mieć spokojne sumienie i równocześnie podobać się imperatorowi i ludziom, bo w końcu cesarz jest daleko, a z ludźmi trzeba jakość żyć.” (C.M. Martini).  Piłat stara się być bezstronnym sędzią. Ma nadzieję znaleźć drogę, która nie kłóciłaby się z jego sumieniem, pozwoliłaby mu zachować stanowisko i ocalić Jezusa, którego prawdopodobnie uważa za jednego z niegroźnych fanatyków religijnych.

Pomyśl, w czym jesteś podobny do Piłata? Jakie cechy biurokraty odkrywasz u siebie? Między jakimi wartościami lawirujesz? Jakie znaczenie ma dla ciebie kariera? Jakie ideały starasz się ocalić?

  1. Prawda

Wsłuchuj się w dialog Piłata z Jezusem. Namiestnik rzymski pyta Jezusa, czy jest królem. Jezus odpowiada pytaniem. W ten sposób zaprasza Piłata do partnerskiej rozmowy. Proponuje przejście z płaszczyzny oskarżyciel – oskarżony na płaszczyznę dialogu osobowego. Zauważ, że Jezus nie potępia Piłata. Nie chce mu się również przypodobać. Proponuje dialog w wolności i prawdzie. Piłat Jednak nie podejmuje wezwania. Sądzi, że ma zbyt  wiele do stracenia.

Spróbuj sobie wyobrazić, co by się stało gdyby Piłat podjął zaproszenie Jezusa. Zapewne doświadczyłby na czym polega rozmowa partnerska. Poczułby się wyzwolony z krępującego zabiegania o względy u Cezara, Wysokiej Rady; byłby też zdolny stawić czoło tłumowi. Zrozumiałby, że człowiek jest ważniejszy od prawa, kariery, biurokracji.

W dialogu z Piłatem Jezus podejmuje ważny temat – prawdy. Królestwo Jezusa jest Królestwem Prawdy. Piłat swoją osobą i życiem reprezentuje sceptycyzm społeczeństwa, w którym żyje. Gdy Jezus tłumaczy mu misję świadectwa prawdzie, pyta sceptycznie: „Cóż to jest prawda?”. Jednak nie oczekuje odpowiedzi. W rzeczywistości nie jest zainteresowany prawdą.

Zastanów się, czy potrafisz prowadzić dialog partnerski? Czym dla ciebie jest prawda? Jaka jest prawda o tobie?

Rozmowa końcowa: Adoruj Jezusa odrzuconego przez swój naród i będącego nieustannie znakiem sprzeciwu. Odmów Duszo Chrystusowa.

Więcej w książce: „Ćwiczenia duchowe w życiu codziennym”, WAM