Jezuicka globalna sieć Ecojesuit dzieli się doświadczeniem 7 lat pracy na rzecz naszego wspólnego domu. Może to być inspiracja dla wciąż niewielu organizacji i wspólnot w Kościele zajmujących się zagadnieniem ekologii integralnej. Raport zatytułowany Seven years of Ecojesuit, 2017-2023: A journey of collaboration and critical social change został wydany w sierpniu 2024 r. Podsumowuje on działania Ecojesuit – inicjatywy Global Ignatian Advocacy Network (GIAN) ds. ekologii.
Czym jest Ecojesuit?
Ecojesuit założone w 2010 r. jest globalną siecią łączącą w działaniu jezuitów, ich współpracowników, wspólnoty i partnerów z całego świata. Główną misją tej inicjatywy jest promowanie ekologii integralnej oraz budowanie globalnej współpracy w trosce o wspólny dom.
Jej działania odpowiadają tym samym na wezwanie encykliki Laudato si’ (2015) i realizują Uniwersalne Preferencje Apostolskie Towarzystwa Jezusowego (2019) – kroczyć z ubogimi, towarzyszyć młodym, współpracować w trosce o Wspólny Dom.
Główne biuro Ecojesuit znajduje się na Filipinach i wspierane jest przez jezuicki instytut badawczy Environmental Science for Social Change (ESSC).
Jezuici z całego świata wraz ze świeckimi współpracownikami działają w obszarach lokalnych, regionalnych, a także na rzecz globalnej współpracy.
Działania Ecojesuit
Publikacja przedstawia aktywność Ecojesuit w latach (2017-2023), ale jest też swoistą kroniką wydarzeń tych lat i dostosowania działań do globalnych wyzwań np. pandemii COVID-19.
Spośród najważniejszych inicjatyw z ostatnich lat można wymienić:
– wydanie darmowego podręcznika online dotyczącego nauk o środowisku „Healing Earth” – promowanie treści związane z ochroną środowiska, zmianami klimatu i sprawiedliwością ekologiczną w szkołach i wspólnotach jezuickich,
– udział w COP23 w Bonn, COP25 w Madrycie, COP26 w Glasgow, COP28 w Dubaju – rzecznictwo na rzecz sprawiedliwości klimatycznej oraz organizowanie wydarzeń towarzyszących np. paneli dyskusyjnych,
– regionalny projekt „Flights for Forests” – angażowanie lokalnych społeczności i młodzieży w Azji Południowo-Wschodniej w programie wspierającym sadzenie drzew i regenerację lasów,
– organizacja rekolekcji i warsztatów „Living Laudato si’” – angażowanie młodzieży, edukatorów, osób duchownych i liderów lokalnych,
– organizacja warsztatów i konferencji m.in. w Niemczech i na Filipinach, w regionie Amazonii czy w Kolumbii,
– wspieranie wspólnot dotkniętych kryzysami – reagowanie na skutki kryzysów środowiskowych i społecznych, takich jak powodzie, susze czy degradacja środowiska, pomagając wspólnotom lokalnym w odbudowie i zrównoważonym zarządzaniu zasobami.
Przyszłość Ecojesuit
Inicjatywa Ecojesuit stoi obecnie u progu zmian związanych z wprowadzeniem nowej strategii działania oraz objęciem funkcji przez nowego głównego koordynatora – Johna Kennedy’ego SJ z Indii. Przyszłość pokaże, w jaki sposób wpłynie to na zaangażowanie i sposób odpowiedzi na kolejne stojące przed nią wyzwania.
Publikacja Seven years of Ecojesuit, 2017-2023: A journey of collaboration and critical social change została wydana przez jezuicki instytut badawczy Environmental Science for Social Change (ESSC).
Dokument (38 MB, 92 strony) jest dostępny do przeglądania i pobrania tutaj [ESSC_Seven-Years-of-Ecojesuit-A-Journey-of-Collaboration-and-Critical-Social-Change_Sept2024.pdf]
Łucja Trela
Słownik:
Ekologia integralna – kluczowe pojęcie zawarte w encyklice papieża Franciszka Laudato Si’, które wykracza poza tradycyjne ramy ekologii. Łączy kwestie środowiskowe z ekonomicznymi, politycznymi, społecznymi, kulturowymi i etycznymi, podkreślając, że przyroda nie jest oddzielona od człowieka, lecz głęboko z nim zintegrowana.
COP – Conference of the Parties (Konferencja Stron) – coroczne spotkanie państw będących sygnatariuszami Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Celem tych konferencji jest ocena postępów w walce ze zmianami klimatu oraz negocjowanie dalszych działań na rzecz ochrony klimatu.
Źródła:
Seven years of Ecojesuit: A journey of collaboration and critical social change. Quezon City, Philippines: Environmental Science for Social Change 2024.
Ecojesuit, Seven years of Ecojesuit, 2017-2023: A journey of collaboration and critical social change, [online], dostęp: 24.11.2024, https://www.ecojesuit.com/seven-years-of-ecojesuit-2017-2023-a-journey-of-collaboration-and-critical-social-change/
Ecojesuit, About Ecojesuit, [online], dostęp: 24.11.2024, https://www.ecojesuit.com/about/
Laudato Si Action Platform, Integral Ecology: A Holistic Approach to Global Challenges, [online], dostęp: 24.11.2024, https://laudatosiactionplatform.org/integral-ecology-a-holistic-approach-to-global-challenges/