Dnia 11 lutego, w liturgiczne Wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzony jest co roku Światowy Dzień Chorego. Święto to ustanowił Jan Paweł II w 1992 r. Tego dnia szczególnie zwracamy uwagę na osoby cierpiące fizycznie i duchowo. Tradycyjnie tego dnia w wielu parafiach i kościołach udziela się sakramentu namaszczenia chorych.
Dzień Chorego jest także celebrowany w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie na ul. Wołoskiej. W szpitalu kapelanami jest trzech jezuitów oraz s. Urszulanka Unii Rzymskiej. W tym roku Uroczystej Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię ks. kard. Kazimierz Nycz. W wypełnionej kaplicy szpitalnej zgromadzili się chorzy, a także Dyrekcja Szpitala, lekarze, pielęgniarki, pracownicy administracji, delegaci z Ministerstwa Zdrowia oraz z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Liturgii towarzyszył zespół muzyczny złożony z pracowników szpitala.
Na początku zebranych przywitał wicedyrektor szpitala dr. n. med. Konstanty Szułdrzyński. Zauważył, że tak jak człowiek jest drogą Kościoła, tak samo człowiek chory jest drogą lekarza i wszystkich, którzy chorym służą.
W homilii kardynał Nycz zwrócił uwagę, że chorzy pielgrzymują do wielkich sanktuariów (np. Fatima, Lourdes, Częstochowa), aby nie tylko modlić się o zdrowie, ale także po to, aby wyprosić łaskę gotowości pogodzenia się z cierpieniem. Jednak – w przenośni – takimi sanktuariami są też wszystkie szpitale i przychodnie. Wierni i chorzy przybywają tam z nadzieją i po nadzieję. I temu też przyświeca hasło aktualnego Roku Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi nadziei”, a nadzieja zawieść nie może. Dlatego ważny jest według księdza kardynała duchowy wymiar leczenia pacjenta. I tę nadzieję przywraca chorym Bóg między innymi przez pracę lekarzy, obecność kapelana, dostęp do szpitalnej kaplicy.
Na zakończenie kard. Nycz zachęcił, abyśmy wszyscy byli w roku 2025 pielgrzymami nadziei. Po homilii wielu uczestników tej Eucharystii przyjęło sakrament namaszczenia chorych.
Relacja: Waldemar Aramowicz SJ