W dniach od 30 kwietnia do 2 maja 2025 r. odbywała się w Taszkiencie (Uzbekistan) III. Międzynarodowa konferencja pt. „Filozofia religii na Wschodzie i Zachodzie”. W tym roku gospodarzem konferencji było prawosławne Seminarium Duchowne w Taszkiencie. Centralnym zagadnieniem tegorocznej konferencji była relacja religii z postsekularyzmem.
Więcej szczegółów na krakowmeetings.ujp2.edu.pl
Podczas konferencji odczytano blisko 60 referatów, a uczestnicy konferencji przybyli z wielu krajów (Stany Zjednoczone, Włochy, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Polska, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Uzbekistan). Większość z nich to uznani eksperci z zakresu filozofii religii. Prócz możliwości podzielenia się swoimi badaniami, konferencja była także swego rodzaju platformą wymiany idei i budowania relacji.
Pomysł na organizację cyklu takich konferencji zrodził się cztery lata temu, w czasie gościnnych wykładów s. prof. Teresy Obolevitch (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) w Biszkeku, stolicy Kirgistanu, oraz w wyniku rozmów z miejscowymi jezuitami. Spiritus movens tego przedsięwzięcia pozostaje s. prof. Obolevitch, a Towarzystwo Jezusowe było w nie zaangażowane już od pierwszej konferencji, która odbyła się w 2023 roku w jezuickim ośrodku nad jeziorem Issyk-Kul. Kolejna konferencja odbyła się w mieście Ałmaty (Kazachstan).
Akademię Katolicką w Warszawie – Collegium Bobolanum, a także Instytut Badawczy Azji Środkowej z Biszkeku reprezentował w tym roku o. Rafał Bulowski SJ (na zdjęciu powyżej), który wystąpił z referatem „О синергийной герменевтике. С.С. Хоружий в контексте проблемы постчеловека” („O synergicznej hermeneutyce. S.S. Chorużyj w kontekście problemu posthumanizmu”). Jezuicki Instytut z Biszkeku był reprezentowany także przez prof. Nadieżdę Romanovną Khan, która na stałe współpracuje z dyrektorem Instytutu, o. Remigiuszem Kalskim SJ.
Uczestnicy wyrazili nadzieje na dalszą, owocną kontynuację tego akademickiego dialogu Wschodu z Zachodem.

Organizatorzy konferencji
Relacja: R. Bulowski SJ