Utworzony w ub. r. Instytut Badawczy Azji Środkowej – Wiara i Rozum nabiera rozpędu. W minionych dniach (14-15 maja) odbyła się 1. edycja BISHKEK MEETINGS. Są to spotkania o charakterze akademicko-popularyzatorskim skierowane zarówno do studentów, jak i do młodych naukowców.

W ramach pierwszego spotkania do Bishkeku na zaproszenie Instytutu przyjechało dwóch naukowców: z Warszawy – dr Kamil Wielecki z Wydziału „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego, oraz z Moskwy – dr Denis Aleksandrowić Biegcin z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa. Najważniejsze wydarzenia odbyły się na Kirgisko-Rosyjskim Słowiańskim Uniwersytecie w Biszkeku oraz na Amerykańskim Uniwersytecie Azji Środkowej. Słuchacze, wśród których prócz studentów nie brakowało także wykładowców, usłyszeli m.in. wykład poświęcony chrześcijańskiej architekturze sakralnej. Interesująca była dyskusja nt. współczesnych wyzwań antropologicznych Kirgistanu (dr Kamil Wielecki od lat bada kulturę i społeczeństwo tego kraju).

Nie mogło zabraknąć kontrowersji. W trakcie wykładów i rozmów niejednokrotnie dochodziło do interesującej wymiany zdań. Jest to dowód na różnorodność perspektyw akademickich i kulturowych. Dyskusje te świadczą o potrzebie wymiany poglądów, które ostatecznie wiodą do poszerzenia perspektyw naukowych. Ubogaca to nie tylko studentów, ale także samych wykładowców. I to jest głównym celem BISHKEK MEETINGS!

Warto przypomnieć, że Instytut odpowiada także za istniejącą już od 4 lat Letnią Szkołę Teologiczną (trzyletnia formacja akademicka dla świeckich leaderów Kościoła z krajów Azji Środkowej). Latem z inicjatywy Instytutu do Kirgistanu przyjedzie grupa studentów z krakowskiego Uniwersytetu Ignatianum, którzy prowadzić będą entograficzno-kulturowy projekt badawczy promujący kirgiską kulturę w Polsce. Instytut może się pochwalić pierwszymi publikacjami (artykuły w czasopismach naukowych), a jego przedstawiciele są aktywnymi uczestnikami konferencji międzynarodowych. W planach na najbliższą przyszłość jest reedycja książki powstałej jako owoc konferencji naukowej zorganizowanej przez Towarzystwo Jezusowe w 2019 r. Publikacja nosi tytuł „ХРИСТИАНСТВО В КЫРГЫЗСТАНЕ – история и современность” („CHRZEŚCIJAŃSTWO W KIRGISTANIE – historia i współczesność”). Rozważana jest także możliwość wydania jej także w języku angielskim.

Spotkania z cyklu BISHKEK MEETINGS docelowo planowane są dwukrotnie w ciągu roku, w maju oraz we wrześniu. Ojcu Remigiuszowi Kalskiemu SJ, szefowi instytutu, gratulujemy pomysłowości i czekamy z zainteresowaniem na kolejne wydarzenie.

Rafał Bulowski SJ