W ostatni dzień czerwca w Instytucie Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku odbyło się spotkanie autorskie z dr. Mateuszem Ihnatowiczem, poświęcone jego książce „Jezuici w rzeczywistości Polski Ludowej”. Miejscem spotkania był klub parafialny „Fides”. Zdaniem organizatorów „frekwencja dopisała – uczestnicy z zaangażowaniem słuchali autora, zadawali mu dużo pytań i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Na zakończenie każdy z obecnych otrzymał bezpłatny egzemplarz książki z autografem. Całość trwała około dwóch godzin i upłynęła w życzliwej atmosferze” – czytamy na stronie internetowej IDS. Spotkanie i dyskusję prowadził Krzysztof Filip.
Publikacja jest wyborem artykułów dotyczących rozpracowywania i inwigilacji zakonników z Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego w okresie Polski Ludowej i PRL (1945–1989). W końcowej części książki zamieszczono dwa teksty poświęcone formacji we wspólnotach neokatechumenalnych, które założyli w Polsce jezuici.
Mateusz Ihnatowicz jest doktorem nauk humanistycznych, historykiem dziejów najnowszych Polski, archiwistą i muzealnikiem. Od 2020 roku jest głównym specjalistą ds. merytorycznych w Instytucie Dziedzictwa Solidarności w Gdańsku. Opublikował naukową monografię „Służby bezpieczeństwa Polski Ludowej i PRL wobec jezuitów Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej (1945–1989)” i pozycję popularnonaukową pt. „Villa Musica. Dzieje gniazda rodziny Panków w zarysie”. Autor wielu publikacji w czasopismach naukowych, m.in. w „Universitas Gedanensis”, „Almanachu Historycznym”, „Studiach Gdańskich”, „Rocznikach Teologicznych”.
Foto: IDS