Droga Ikony12 i 17 października rozpocznie się w Warszawie kolejna edycja semestralnych warsztatów ikonopisania 1-go stopnia. W zajęciach, w dwóch grupach w trybie wieczorowym i zaocznym (w poniedziałki i soboty), udział weźmie 40 osób. Przedmiotem kursu jest wprowadzenie uczestników w duchowy świat ikony, jako owocu wiary i sztuki, na przykładzie ikony Oblicza Chrystusa. Oryginalnością proponowanych spotkań jest ich praktyczny charakter.

Warsztaty organizuje o. Jacek Wróbel SJ z grupą Droga Ikony.

Kurs - Droga Ikony

 

W odróżnieniu od wielu proponowanych w domach rekolekcyjnych i różnych ośrodkach sesji na temat ikon, prowadzone przez Drogę Ikony warsztaty wprowadzają w podstawy tradycyjnej techniki ikonopisarskiej, ukazując proces twórczy jako doświadczenie modlitwy. Tematem kursu 1-go stopnia jest poznanie teologicznych aspektów ikony Oblicza Chrystusa jak i jej warsztatu: zasad sporządzania szkiców, elementów pozłotnictwa, sporządzania farby temperowej, oraz samo studium „pisania” ikony. Absolwenci kursu podstawowego mogą następnie ubiegać się o przyjęcie na 2 stopień, tematycznie związany z ikonografią Matki Bożej. Kursy 2-go stopnia odbywają się w semestrze wiosennym. Warsztatowej części kursów obu stopni towarzyszą wykłady teoretyczne na temat historii, symboliki i teologii ikony.

Od lata 2008 roku, od kiedy Droga Ikony – istniejąca już od 2001 r. – rozszerzyła swoją działalność, w semestralnych i wakacyjnych kursach 1 i 2 stopnia udział wzięło ponad 80 osób z całej Polski. Pośród adeptów nauki ikonopisania znaleźli się zarówno artyści, absolwenci szkół artystycznych jak i osoby bardzo amatorsko związane z twórczością plastyczną, niezależnie od wykształcenia i profilu wykonywanych zawodów. Zdolności rysunkowe i malarskie kandydatów nie stanowią głównego wymogu do uczestnictwa w kursach, jest nim natomiast gotowość zbliżenia się do ikony i ikonopisania jako do twórczej drogi duchowej. W tej też perspektywie proponowane są kursy warsztatowe jak i zajęcia w pracowni Drogi Ikony.

Pod koniec października w Lubaczowie, w Muzeum Kresów, zostanie otwarta wystawa zatytułowana „Oblicza ikony”, na której zostaną pokazane XVII – XIX w. ikony ze zbiorów Muzeum w zestawieniu ze współczesnymi ikonami powstałymi w pracowni Drogi Ikony, a także prezentacja warsztatu ikonopisania. Wystawie będzie towarzyszył serwis internetowy poświęcony tematyce ikonograficznej. Więcej informacji nt. wystawy oraz działalności Drogi Ikony można będzie znaleźć na stronie www.