Przegląd Powszechny 4/2010Głównym tematem kwietniowego numeru „Przeglądu Powszechnego” jest wpływ przemian technologicznych, komercjalizacji i konkurencji na rozumienie misji dziennikarza oraz powstawanie nowych formatów medialnych. Na okładce umieściliśmy grafikę Michała Piekarskiego będącą obrazem „biernej konsumpcji zupki medialnej”. Rewolucja cyfrowa nie dostarcza jedynie nowych gadżetów, ale zmienia sam sposób komunikowania się ze światem. Przekaz informacyjny we współczesnych mediach zaciera coraz bardziej różnice między spektaklem a rzeczywistością przyciągając uwagę rzeczami osobliwymi i sensacyjnymi. Specjalista od marketingu Piotr Gaweł zwraca uwagę, że w opisywaniu świata trzeba zwrócić uwagę na dotyczenie, poprzez które następuje doinformowanie, czyli powiązanie informacji z życiem. Tomasz Jędrzejewski wskazuje na ważne tematy, które są prawie zawsze pomijane przez media. Uczestnicy naszej redakcyjnej debaty stwierdzają, że dziennikarzem zostaje się dzięki bezinteresownej pasji i wrażliwości na świat, który pragnie się opisywać, aby przybliżyć go odbiorcom. Takie rozumienie dziennikarstwa konfrontuje się jednak boleśnie ze stałym obniżaniem poziomu mediów spowodowanym postępującą tabloidyzacją, ukrytą cenzurą oraz „celebrytyzmem”.
Piotr Kowalczuk zastanawia się na tym, co trwałego pozostało z przesłania Jana Pawła II w pięć lat po jego śmierci. Okazuje się, że został on zapamiętany przede wszystkim jako duchowy przewodnik, który zapalił pragnieniem wolności wiele uciemiężonych narodów i przyczynił się do upadku komunizmu w Europie. Ukazał, że wiara zmienia świat, a jej dynamizm obala dyktatury. Warto przeczytać wywiad Marcina Witana z Andreą Torniellim, watykanistą z mediolańskiego „Il Giornale”, autorem wydanej ostatnio książki „Santo subito” . Świętość Jana Pawła II polegała według niego na zanurzeniu w Bogu, które sprawiało, że był on człowiekiem głęboko ludzkim, miał dar głębszego patrzenia poza horyzont przeciętnego człowieka oraz darzył wielkim uwielbieniem Chrystusa, który wydał się na ofiarę za zbawienie świata.
Szerzej omówiliśmy książkę autorstwa Artura Domosławskiego „Kapuściński – non-fiction”. To najbardziej dyskutowana pozycja ostatnich miesięcy. Spotykamy w niej innego mistrza reportażu, którego znaliśmy do tej pory. Pewnie dlatego wzbudziła ona liczne negatywne oceny.
    Witold Wasilewski, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej podejmuje temat zbrodni katyńskiej, która współcześnie dzieli już nie tyle komunistów i antykomunistów, co narody: polski i rosyjski, głównie za sprawą niezdolności Rosjan do odrzucenia totalitarnego dziedzictwa.
Andrzej Osiński w kolejnym swoim tekście publikowanym na łamach naszego miesięcznika przedstawia portret czarodzieja literatury Teofila Gautier.
W numerze kwietniowym znajdziemy komentarze do niedzielnych czytań mszalnych jednego z czterech diakonów stałych w Kościele katolickim w Polsce, Bogdana Sadowskiego oraz omówienia wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych oraz recenzje książkowe.

Krzysztof Ołdakowski SJ
Red. Naczelny PP