Częstochowskie Centrum Duchowości w dniach 17-18 listopada, było miejscem kolejnego, już XXXII Kursu Duchowości Ignacjańskiej. Kursy, zapoczątkowane w latach 80-tych, służą pogłębianiu wiedzy o duchowości pozostawionej przez św. Ignacego Loyolę.
Założyciel jezuitów swoje doświadczenia opisał w książce Ćwiczenia Duchowne. To dzieło można porównać do instrukcji, na podstawie której prowadzone są rekolekcje ignacjańskie.
Wiedza zdobywana na kursach duchowości jest przydatna dla osób angażujących się w organizowanie rekolekcji. W tym roku na spotkanie przyjechało ok. 80 uczestników. Prawie połowę stanowiły osoby świeckie, które pomagają w jezuickich domach rekolekcyjnych.
Tegoroczne spotkanie poświęcone było kierownictwu duchowemu w Ćwiczeniach Duchowych. Pierwszego dnia zaproszeni mówcy omówili ogólnie czym jest kierownictwo, nazywane również towarzyszeniem duchowym. O biblijnych przykładach tej praktyki opowiadał o. Tomasz Kot SJ. Problem kierownictwa w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zaprezentował o. Stanisław Łucarz SJ. Następne wystąpienie odnosiło sie bezpośrednio do kierownictwa w duchowości św. Ignacego. Adnotacje do Ćwiczeń Duchownych omówił o. Wacław Królikowski SJ. Z kolei o. Tomasz Oleniacz SJ przedstawił omawianą problematykę na podstawie listów oraz autobiografii załozyciela jezuitów. Drugiego dnia konferencje były poświęcone kierownictwu duchowemu w dynamice rekolekcji ignacjańskich. Pierwszy tydzień omówił o. Józef Augustyn SJ, drugi o. Leszek Mądrzyk SJ, trzeci i czwarty o. Tadeusz Kotlewski SJ.
Podsumowaniem kursu mogą być słowa o. Kotlewskiego: kierownik duchowy to człowiek przemieniony przez Boga po to, by dzięki niemu Bóg mógł przemieniać świat.
Całość kursu była nagrywana, dzięki czemu już w krótce będą dostępne płyty z nagraniami konferencji. W nieco późniejszym czasie można spodziewać się również wydania książkowego, co zwykło być już tradycją w ciągu ostatnich lat.
Damian Krawczyk SJ
Zapraszamy do galerii zdjęć