Parafia pw. św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie obchodzi w styczniu tego roku swój diamentowy jubileusz. Uroczystej mszy św. dziękczynnej za 60-lecie erygowania parafii , w minioną niedzielę przewodniczył o. Andrzej Majewski SJ – rektor Kolegium Jezuitów Bobolanum. Homilię wygłosił o. Ryszard Friedrich SJ – ekonom Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

W homilii o. Frydrych wskazał na ważną rolę parafii w życiu Kościoła. Podkreślił, że tak jak Pan Jezus utworzył wspólnotę apostołów, potem wspólnoty tworzył św. Paweł, tak i w parafii widoczne są wspólnoty – od proboszcza do wikariuszy i świeckich liderów. W parafii ludzie znajdują oparcie w różnych grupach i otrzymują pogłębienie wiary. „Chociaż dzisiaj wiele ludzi odrzuca strukturę parafii, która im się nie podoba z różnych powodów, to ważne jest, abyśmy przejrzeli i ujrzeli ten lud, żyjący we wspólnocie parafii” powiedział o. Friedrich, nawiązując do modlitwy św. Pawła za wspólnoty.

W oprawę muzyczną mszy świętej włączyła się schola dziecięca, pod opieką sióstr Felicjanek. Dzieci śpiewały pięknie i z dużym zaangażowaniem. Przyniosły także dary ofiarne do ołtarza – wino, chleb i kwiaty.

Po mszy świętej ks. Proboszcz o. Waldemar Borzyszkowski SJ zaprosił dzieci, parafian i gości na tort urodzinowy.

Parafia św. Andrzeja Boboli została erygowana 1 stycznia 1953 r. przez ówczesnego Prymasa Polski, Stefana kardynała Wyszyńskiego. Siedzibą parafii była kaplica Jezuitów w Domu Pisarzy, gdzie od 20 czerwca 1938 r. przechowywano relikwie męczennika – jezuity, Andrzeja Boboli.

W 1988 r. zakończono budowę Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, przy ul. Rakowieckiej w Warszawie; budowa trwała 8 lat.

Parafia i sanktuarium to ważny ośrodek duszpasterski Warszawy. Działa tutaj wiele grup, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń, w których znaleźli swoje miejsce także ludzie spoza tej parafii. Tutaj miało swój początek Duszpasterstwo osób rozwiedzionych i par niesakramentalnych, które rozprzestrzeniło się do innych parafii w Polsce.

Każdego 16. dnia miesiąca odbywa się msza święta z nabożeństwem nowennowym do św. Andrzeja Boboli o godz. 9.00, 12.00, 17.00 i 19.00.

Codzienna modlitwa przy relikwiach św. Andrzeja Boboli odbywa się w dni powszednie po Mszy św. o godz. 12.00.

Do relikwii św. Andrzeja Boboli, umiejscowionych u stóp ołtarza, przybywa wielu pielgrzymów z kraju i zagranicy.

Anna Dziemska

Fot. Anna Dziemska