Załoga portalu DEON.pl

Załoga portalu DEON.pl

Pierwszą połowę 2013 roku w portalu DEON.pl zdominowała tematyka watykańska. Najpierw rezygnacja Benedykta XVI, a potem wybór na Stolicę Piotrową pierwszego jezuity.

Można powiedzieć, że oba wydarzenia były dla nas prezentem, ponieważ spowodowały ogromny wzrost zainteresowania tematyką kościelną w całym społeczeństwie. Dzięki temu zdobyliśmy tysiące nowych użytkowników, którzy w tym czasie szukali informacji o tym, co dzieje się w Watykanie.

O ile na rezygnację Benedykta XVI nie byliśmy w stanie się przygotować i reagowaliśmy na bieżąco, o tyle na wybór nowego papieża postanowiliśmy być gotowi w 100 procentach. Przygotowaliśmy specjalny Serwis Papieski, gdzie internauci mogą zapoznać się z wszystkimi wydarzeniami z życia papieża, jego nauczaniem, zobaczyć filmy watykańskie (przygotowywane przy współpracy z Radiem Watykańskim), galerie zdjęć i komentarze publicystów.

Udało nam się również stworzyć papieski profil na Facebooku. Jest to największy taki profil w Polsce i jeden z największych na świecie. Obserwuje go ponad 161 000 osób. Można więc śmiało powiedzieć, że DEON.pl jest w tym momencie najpopularniejszym źródłem informacji w polskim internecie na temat działalności papieża Franciszka.

Nasz sukces został zauważony w ogólnopolskich mediach. Na łamach tygodnika Polityka (Nr 23 [2910] 05.06 – 11.06.2013) pojawił się trzystronicowy artykuł o DEON.pl, w którym autor napisał między innym: „Wszystko wskazuje na to, że przebojowy Franciszek rozpędzi ewangelizacyjną machinę polskich jezuitów, prowadzoną wytrwale od kilku lat w mediach społecznościowych. Statystyki już zresztą mówią same za siebie. Z danych dostarczonych przez portal, wynika, że w pierwszym kwartale 2010 r., czyli niedługo po uruchomieniu, serwis miał ponad 900 tys. odwiedzin i 290 tys. użytkowników. W tym samym kwartale, ale w 2013 r., a więc w czasie, gdy na papieża wybrano Franciszka, DEON.pl rejestrował 4,7 miliona odwiedzin i miał 1,7 miliona użytkowników. Z małego jezuickiego portalu zrobiło się duże medium”.

Kilka dni po wyborze Franciszka, Agnieszka Masłowska z redakcji DEON.pl została zaproszona do programu „Między ziemią a niebem” w TVP1. Redakcja udzieliła również komentarzy na temat wyboru nowego papieża m.in. dla Programu 1 Polskiego Radia, Radia Kraków, Radia TokFm i Gazety Wyborczej.

W pierwszej części roku DEON.pl otrzymał Nagrodą Małego FENIKSA przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Nagroda przyznawana jest osobom i instytucjom, które mogą „poszczycić się największymi dokonaniami na polu promocji i książek religijnych w mediach”. Jak napisano w uzasadnieniu „w ramach portalu działa czytelnia wartościowej prasy i książek, a każdego roku portal obejmuje swoim medialnym patronatem kilkadziesiąt pozycji wydawniczych”.

Na koniec, ważna informacja z życia redakcji – zmienił się nam szef. Po 4 latach intensywnej pracy, redakcję opuszcza o. Artur Demkowicz. Nowym dyrektorem portalu został o. Mariusz Han.

Piotr Żyłka (DEON.pl)