Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa wspólnie z fundacją Sviet Liubvi prowadzoną przez jezuitów w Kirgistanie prowadzi w tym kraju projekt edukacyjny na rzecz kilku szkół w Jalal-Abadzie. Jezuici prowadzą tam także parafię. Na projekt ten DAS otrzymał dotację w ramach MSZ-owskiego konkursu „Polska Pomoc Rozwojowa”. Już od kilku lat nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłasza konkurs dla organizacji społecznych, pragnących nieść konkretną pomoc rozwojową do różnych krajów świata.
DAS znalazł się w wąskiej grupie organizacji, które otrzymały w tym roku dotacje na swoje działania społecznościowe. Nasz wybór padł na Azję Centralną, bowiem jest to obszar, gdzie mamy bazę: naszą wspólnotę i współbraci, którzy znają ludzi oraz teren. Nie jest to dla mnie i pracowników DAS teren nieznany. Niemało wyzwań towarzyszy temu projektowi. Są to wyzwania nie tylko logistyczne, ale także musimy brać pod uwagę różnice kulturowe i religijne naszych beneficjentów. Dzięki współpracy z o. Remigiuszem Kalskim, który z kolei poszukał dwóch lokalnych koordynatorów, bez większych kłopotów udało się znaleźć szkoły, które „weszły” w nasz projekt, a przez jeden ze sklepów komputerowych w Osz zakupiono komputery. W ramach tego projektu dla kilku kirgiskich szkół w Jalal-Abadzie oraz w niedalekiej wsi Błagowieszczenka zakupiliśmy po 15 komputerów i potrzebne akcesoria.
Jednak zakup komputerów nie jest celem samym w sobie. Są to narzędzia do dalszych działań, które w sumie potrwają do końca tego roku. W planie jest przeprowadzenie warsztatów z wychowania obywatelskiego dla uczniów z tych szkół, z położeniem szczególnego nacisku na dziennikarstwo, a także powstanie lokalnej gazetki szkolnej. Jednym ze wskaźników, jaki chcemy osiągnąć jest aktywizacja ludzka i zawodowa młodzieży.
Obok uczenia samego warsztatu dziennikarskiego ważne będzie przekazanie im dobrych wartości przenoszonych przez słowo pisane. Na miejscu projekt koordynuje o. Remigiusz z pomocą dwójki Kirgizów poproszonych o bezpośrednią pomoc logistyczną oraz techniczną. Zanosi się (trzeba ufać), że DAS wraz ze Svietem Liubvi przyczynią się do zaistnienia zmiany społecznej w tym rejonie, o to w tym projekcie chodzi.
W ramach I części projektu, przez tydzień pobytu tutaj, korzystaliśmy ze wsparcia o. Remiego (Rahmat!) oraz bardzo smacznej kuchni w wykonaniu o. Adasia Malinowskiego. Oczywiście, gości nie ominęła wizyta w obserwatorium astronomicznym i krótki wykład o. Adama z astronomii. Szkoły zostały zaopatrzone w komputery, teraz w lipcu czeka nas dalszy ciąg działań projektowych – już tych edukacyjnych.
Drugim ważnym działaniem, już na terenie wrocławskim, jest wspólny projekt DAS-u i firmy szkoleniowej LMI (Leadership Management Polska: www.lmi.pl). LMI jest międzynarodową firmą założoną przed laty w Teksasie.
Renovabis wsparło nasze działania, które składają się z dwóch części i potrwają do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Pierwsza część dedykowana dla uczennic ze starszych klas urszulańskiego liceum we Wrocławiu oraz dla studentów z kilku duszpasterstw akademickich. Te zajęcia dotyczą zdobywania „umiejętności miękkich”. Uczestnicy uczą się elementów zarządzania sobą, czasem, wyznaczania sobie priorytetów i wartości, zmagania z porażkami, określania celów, odkrywania pragnień, co do bliższej i dalszej przyszłości.
Sam podręcznik do tego programu rozpoczyna się słowami z psalmu: „Zaufaj Panu, a On sam będzie działał”, co dobrze oddaje dynamikę tego projektu: zaufać, że z pomocą Najwyższego oraz dzięki odkryciu własnych talentów można dobrze zarządzić własnym życiem. Sesje odbywają się dwutorowo: raz na 2 tygodnie sesje grupowe oraz – także w tym rytmie – sesje indywidualne z każdym uczestnikiem.
Zdobywanie tych umiejętności to pierwsza część tego projektu. Drugą częścią, która nastąpi, jest wyłonienie z tych grup osób, które wolontaryjnie zaangażują się w pracę w kilku wrocławskich domach dziecka i tam przekażą zdobyte w tym projekcie doświadczenie wychowankom tych placówek. To właśnie młodzież z kilku domów dziecka we Wrocławiu, stojąca u progu dorosłości jest beneficjentem ostatecznym tego projektu. Projekt ten pragnie wyjść naprzeciw wyzwaniom i niebezpieczeństwom, z jakimi często mierzą się młodzi ludzie opuszczający te placówki i wchodzące w dorosłość.
Norbert Frejek SJ/ RED.