PrzezwycieżyćChaosObecny numer kwartalnika „Być dla innych” zachęca do refleksji nad pozytywnym i wychowawczym wpływem kryzysu i towarzyszącej mu frustracji. Nieraz musimy zacząć wszystko od nowa, zrewidować nasze dotychczasowe poglądy, dać się porwać nowej fali płynących z głębi naszej duszy szlachetnych inspiracji. Bez paraliżującego lęku przed niepewną przyszłością ale jednak ze świadomością rezygnacji z tego, co dawało nam do tej pory poczucie bezpieczeństwa i stabilności.

Na początku był chaos i z tego chaosu Bóg stworzył światy. Jego pierwszym współpracownikiem w nadawaniu tożsamości istotom stworzonym był Adam. Mimo upadku i nieposłuszeństwa, synowie Adama kontynuują twórczą pracę zarówno nad sobą jak i nad kształtem ziemskiej cywilizacji. Towarzyszą temu kryzysy, ciągła frustracja, opór stawiany przez stereotypy i skostniałe schematy. Jednym słowem: nie jest łatwo. Gdyby jednak było łatwo i naszym działaniom nie towarzyszyłyby sytuacje kryzysowe, nie mielibyśmy tak odkrywczych pomysłów, nie dokonalibyśmy tylu zmian, nie wprowadzilibyśmy wielu innowacji.

Nauczyciele, szczególnie ci, którzy po studiach rozpoczynają swoja pracę pedagogiczną, znajdą w naszym piśmie pomysły na rozpoczęcie zajęć z uczniami, na zainteresowanie ich tematem lekcji i uczynienie z sali lekcyjnej miejsca poszukiwań i twórczej refleksji. Liderzy mogą poczytać o tym jak rodzą się nowe inicjatywy, a osoby poszukujące sensu życia odnajdą tu artykuły, które pomogą im zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi starości, niespodziewanej choroby najbliższej osoby, ludzkiej obojętności i życia duchowego.

Zapraszamy do lektury

O. Wojciech Żmudziński SJ/ RED.