(fot. http://www.jezuici.edu.pl/)

(fot. http://www.jezuici.edu.pl/)

Kiedy w czasie wrześniowego święta szkoły siadają w pierwszych rzędach kościelnych ławek ubrani w zielone kamizelki lub swetry kontrastujące z białymi koszulami, nieustannie, już od kilkunastu lat, się uśmiecham. Przed sobą mam chłopców i dziewczynki z pierwszych klas Gimnazjum Jezuitów. Tak naprawdę ich nie poznam, jeszcze nie teraz, ale może część z nich spotkam za trzy lata w liceum – dojrzalszych, pewniejszych siebie. Jedno nie zmieni się na pewno – zieleń marynarek.

Do szkoły zawsze pod górkę

Budynek jest piękny. Nowoczesna bryła, przestronne korytarze, po których z zawrotną prędkością mkną gimnazjaliści w czasie przerw, szatnie, szafki przeznaczone dla uczniów, gabinety i sale lekcyjne, piękna aula, patio, sala gimnastyczna, boisko i basen, nowoczesna biblioteka i sprzyjająca skupieniu czytelnia – naprawdę mogą zachwycić. Wiszące na korytarzach obrazy – z wyeksponowanym portretem Eugeniusza Kwiatkowskiego, wychowanka jezuickiej szkoły – korespondują z fantastycznym widokiem na Gdynię i zatokę.

Ludzie

Najwyższa wartość obu „archipelagów” – nauczycieli i uczniów. „Budują” mosty, „przypływają” z darami, niekiedy z włóczniami. Zdarza się, że owe metaforyczne mosty nie wytrzymują ciężaru. Trzeba zbudować nowe. Najważniejsza jest jednak podróż, w której biorą udział i nauczyciele, i uczniowie. Nieistotne, że ci drudzy mają dopiero po 12,13,14 lat. Znajdą tu mistrzów, którzy w odpowiednim czasie puszczą ich ręce, by mogli podróżować sami, o własnych siłach.

Misją szkoły jest kształtowanie wielkodusznych młodych ludzi, obdarzonych społeczną wrażliwością, kompetentnych i odpowiedzialnych, przygotowanych do pełnienia ważnych funkcji społecznych, dla których wiara w Boga urzeczywistnia się w relacjach z innymi. Czy uda się ją zrealizować? Okaże się to dopiero po latach.

Nauczyciele to wysokiej klasy specjaliści, wykorzystujący nowoczesne metody nauczania, uczestniczący w projektach w kraju i za granicą, starający się skupić uwagę na każdym uczniu – wzmacniać i wspierać w rozwoju talentów, pomagać w trudnych sytuacjach. Stąd też wiele ciekawych inicjatyw angażujących całą szkolną wspólnotę. Warto odwiedzić szkołę między innymi w „Dzień Talentów”, „Tydzień Europejski” czy „Dzień Języków Obcych”. Informacje o tych imprezach odnaleźć można na stronie internetowej szkoły www.jezuici.edu.pl

To od uczniów zależy, w jaki sposób wykorzystają możliwości stwarzane przez zespół nauczycieli i wychowawców. Mają okazję uczestniczenia w konkursach i zawodach sportowych. Zdobywają tytuły finalistów i laureatów. Realizują projekty edukacyjne w kraju i za granicą. Rozwijają swoją wrażliwość, działając w wolontariacie. Wspierają jako wolontariusze działania w ramach Projektu Fundraisingowego (pozyskiwania funduszy) „Wychowanie w jezuickim kluczu”, który obejmuje cztery współpracujące ze sobą gdyńskie instytucje jezuickie: Zespół Szkół Jezuitów, Centrum Arrupe, Fundację Magis oraz Klinikę Edukacyjną. Głównym celem szkoły jest poszerzenie funduszu stypendialnego, by jak najwięcej uczniów mogło korzystać ze stypendium oraz by umożliwić naukę uczniom z ubogich rodzin. Są pełni ciekawych pomysłów i sami je świetnie realizują. Wystarczy zerknąć choćby do galerii zdjęć na stronie szkoły www.kostka.jezuici.pl

Możliwości

Możliwości dla uczniów otwartych, pragnących poznawać nowych ludzi, chcących łamać stereotypy daje sieć szkół jezuickich w Europie (ponad 80) oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Wyjazdy w ramach wymian uczniowskich między innymi do Niemiec, na Ukrainę, udział w projekcie „Granice” czy Sportowej Olimpiadzie Szkół Katolickich JESET 2015 w Mediolanie dają im szanse na ciekawe doświadczenia i niezwykłe przygody w spotkaniach z młodymi ludźmi z Europy.
Więcej informacji o projektach znajduje się na stronie szkoły www.jezuici.edu.pl

Hablar

„Hablar” to czasownik I koniugacji w języku hiszpańskim oznaczający „mówić”. Mówić po hiszpańsku będą uczniowie Gimnazjum Jezuitów, jedynym w Pomorskiem z klasą dwujęzyczną z wykładowym językiem hiszpańskim. Szczegóły rekrutacji znajdują się na stronie szkoły ………

Kościół

To wspólnota i ignacjańska duchowość w kontekście współczesnej szkoły i młodych ludzi. Wspólna, codzienna modlitwa, kontakt z ojcami jezuitami i trzyletni cykl rekolekcji dają szansę na duchowy rozwój.

Części mowy

Uczeń Gimnazjum Jezuitów ma wybór. Może uczyć się u jezuitów lub z jezuitami. Trzy lata …albo sześć. Jego wybór i jego szansa.

(mgr Hanna Hetmańska – nauczyciel języka polskiego)

ZOBACZ WIDEO:


Zobacz stronę internetową szkoły – LINK