Już tylko dni dzielą nas od obchodów najważniejszych świąt całego Chrześcijaństwa – Świąt Wielkanocnych. Współczesny człowiek w wirze codziennych obowiązków – rodzinnych, zawodowych, szkolnych – często nie ma możliwości przeżycia prawdziwych rekolekcji i przygotowania się do dobrego duchowego doświadczenia Świąt Zmartwychwstania.

Nie wykorzystałeś/aś Wielkiego Postu? Nie byłeś/aś na rekolekcjach? Nie ma problemu – oto kilka rad jak przeżyć rekolekcje w choćby w kilka godzin.

Propozycja 1 – Rekolekcje internetowe audio/wideo/do czytania

Czas trwania: ok. 3-5 godzin (w zależności od wybranego cyklu)

Rekolekcje możesz odbyć na dłuższym spacerze, w ulubionym fotelu lub gdziekolwiek, gdzie poczujesz się komfortowo. Ta propozycja opiera się na uważnym wysłuchaniu, obejrzeniu lub przeczytaniu jednego z polecanych cyklów konferencji przygotowanych przez jezuickie dzieła internetowe (Modlitwa w Drodze, Święta Przestrzeń, DEON.pl).

W trakcie konferencji zapisuj na kartce papieru lub w zeszycie swoje przemyślenia i refleksje. Zanotuj rzeczy, które wydają Ci się oryginalne, które warto zapamiętać. Jednocześnie nie próbuj zapamiętać wszystkiego… tylko rzeczy, które naprawdę Cię zaskoczą lub poruszą. Nie śpiesz się. Pomiędzy konferencjami poświęć ok 15-20 minut na modlitwę. Może być to cicha rozmowa z Bogiem lub jedna ze znanych modlitw: Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, inne ulubione modlitwy.

Możesz także nie modlić się, ale podjąć się jakichś zadań, najlepiej fizycznych np. sprzątanie. W trakcie ich wykonywania nie rozmawiaj z nikim. Pozwól, aby usłyszane lub wyczytane słowa rezonowały w Twoim wnętrzu. Na koniec rekolekcji udaj się na Mszę Świętą lub (jeśli rekolekcje odbywasz w piątek) na Liturgię Wielkiego Piątku.

 • Modlitwa w Drodze (AUDIO) – Cykl „Wielki Post – Wielkie Miłosierdzie”, przygotowany przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z krakowskich Łagiewnik. Konferencje możesz odsłuchać z komputera (link) lub w swoim smartfonie (aplikacja Android lub Iphone).
 • Święta Przestrzeń (DO CZYTANIA) – Rozważ sceny uzdrowień dokonanych przez Pana Jezusa przedstawione w Ewangelii według św. Mateusza (link).
 • „Miłosierdzia Pragnę” (AUDIO) – Konferencje z rekolekcji internetowych organizowanych przez krakowskich jezuitów (link).
 • Rekolekcje portalu DEON.pl
  • Droga krzyżowa z ks. Janem Kaczkowskim (WIDEO) – Obejrzyj
  • Przejdźmy się ze słowem – bp Grzegorz Ryś (WIDEO) – Obejrzyj
  • Nauki dla mężczyzn – Grzegorz Kramer SJ (WIDEO) – Obejrzyj
  • Król jest blisko – Stan Fortuna CSR (WIDEO) – Obejrzyj
  • Co widzi w nas miłosierdzie – Dariusz Piórkowski SJ (DO CZYTANIA) – Przeczytaj
  • Jezus i kobiety, 10 spotkań – Ewa Bartosiewicz RSCJ (DO CZYTANIA) – Przeczytaj
  • zWierzamy do doskonałości – Mariusz Han SJ (AUDIO) – Posłuchaj

Propozycja 2 – Obejrzyj niezwykły film

Czas trwania: ok 2 godziny

Tradycyjne rekolekcje w znacznej mierze opierają się na rozważaniu Bożego Słowa zawartego w Piśmie Świętym. Słowo jednak objawiać się może w różnych formach, np. poprzez film. Wygospodaruj dla siebie wolny wieczór i obejrzyj film, który skłoni Cię do głębszej refleksji. Poniżej publikujemy listę filmów, które z pewnością zrodzą w Tobie pytania, refleksje i pomogą głębiej przeżyć ostatnie godziny Wielkiego Postu oraz Triduum Paschalne. Może warto, aby seans zorganizować wspólnie ze znajomym, współmałżonkiem, rodziną? Po obejrzeniu będziecie mogli porozmawiać o swoich przemyśleniach.

 • Pasja (2004 r. – reż. Mel Gibson) – Film przedstawia ostatnie godziny z życia Jezusa z Nazaretu: od modlitwy w Gaju Oliwnym, przez męczeńską śmierć, po zmartwychwstanie.
 • Jezus z Montrealu (1989 r. – reż. Denys Arcand) – Młody aktor, Daniel Coloumbe (Lothaire Bluteau), otrzymuje propozycje przygotowania i wystawienia przedstawienia pasyjnego dla jednej z parafii katolickich w Monrealu. Daniel przyjmuje zlecenie i rozpoczyna przygotowania, które będą dla niego także podróżą w poszukiwaniu własnej duchowości.
 • Ewangelia wg Mateusza (1964 r. – reż. Pier Paolo Pasolini) – Wierna ekranizacja Ewangelii wg św. Mateusza. Film ukazuje biblijne losy od momentu zwiastowania Maryi, aż do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.
 • Ofiarowanie (1986 r. – reż. Andriej Tarkowski) – Gdy zostaje nadany alarm zwiastujący atak atomowy, ateista zwraca się o pomoc do Boga. Gotów jest poświęcić samego siebie, by zapewnić bliskim bezpieczeństwo. Film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.
 • Ogrody Edenu (1998 r. – reż. Alessandro D’Alatri) Film ukazuje prawie 30 lat z życia Jezusa. Zbawiciel zostaje przedstawiony jako człowiek – ze słabościami i bolączkami, jednocześnie od początku daje się dostrzec kiełkujący w nim boski pierwiastek.
 • Wyspa (2006 r. – reż. Pavel Lungin) Film opowiada historię człowieka, który w młodości, podczas II wojny światowej, w nadziei na uratowanie własnego życia, na rozkaz Niemców, zabija swojego przełożonego – szypra Tichona. Jednak hitlerowcy wysadzają w powietrze barkę, a marynarza – mordercę ratują mnisi z niewielkiego klasztoru na maleńskiej wyspie.

Propozycja 3 – Droga Krzyżowa z Ojcem Świętym

Czas trwania: ok. 2 godziny

W Wielki Piątek w ruinach rzymskiego Koloseum tradycyjnie zostanie odprawiona Droga Krzyżowa z udziałem Ojca Świętego. Będzie to trzecia Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Transmisję z wydarzenia obejrzeć można w TVP 1 o godzinie 20:50. Transmisja będzie doskonałą okazją do przygotowania się do Świąt.

Rozważania czternastu stacji tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały napisane przez kard. Gualtiera Bassettiego, arcybiskupa Perugii-Città della Pieve. Kardynał zatytułował swoje rozważania: „Bóg jest miłosierdziem”. Teksty m.in. przypominają Zagładę Żydów w czasie II wojny światowej i dzisiejsze cierpienia wielu rodzin. Kard. Bassetti zwraca uwagę, że wiele osób postępuje dzisiaj podobnie jak Piłat. Nie są w stanie rozpoznać Chrystusa w obliczu obcych, cudzoziemców i migrantów.