4 sierpnia o godz. 10:30 w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, została odprawiona Eucharystia w intencji zmarłego jezuity. O. Andrzej Medard Polasik SJ zmarł 31 lipca br. w szpitalu w Warszawie, w uroczystość św. Ignacego Loyoli. Odszedł on do Pana w 69.roku życia, 45 powołania zakonnego i 37. kapłaństwa.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił o. Prowincjał Tomasz Ortmann SJ. W wygłoszonym słowie kaznodzieja podkreślił jego ogromne zaangażowanie w duszpasterstwo osób uzależnionych, posługę w wielu wspólnotach i grupach (WŻCh czy Neokatechument w Lublinie), a także ogromny charyzmat wspaniałego spowiednika. Jak stwierdził o. Tomasz w homilii „dzięki wierności regułom św. Ignacego Loyoli, o. Andrzej wszelkie zło przezwyciężał dobrem”. Wspierał on osoby uwikłane w różne nałogi. Towarzyszył ludziom w uwalnianiu się z uzależnień, a w szczególności w dobrych wyborach”. Był autentycznym „apostołem miłosierdzia”.

W czwartkowe południe spod bramy na Cmentarzu Powązkowskim, wyruszył kondukt pogrzebowy. Podczas ostatniej drogi na miejsce spoczynku w jezuickim grobowcu, zmarłemu towarzyszyli licznie przybyli przyjaciele, współbracia i najbliższa rodzina. Wzruszającym momentem ceremonii były przemówienia kilku osób, wyrażające dziękczynienie Bogu za całe dobro jakie uczynił i pozostawił po sobie o. Andrzej Polasik SJ.

Jacek Domański SJ