Drodzy Czytelnicy!

W sierpniu obchodzimy pięć świąt ku czci Matki Bożej i wspominamy też w liturgii pięciu świętych szerzących kult Maryi. Jest wielkim zrządzeniem Bożej Opatrzności, iż w centrum naszej pobożności maryjnej postawiona została nam Matka Boska w jasnogórskiej ikonie. Tytuł Maryi Panny Królowej zobowiązuje nas do ciągłej czci Madonny, jaką od wieków oddaje Jej nasz naród w jasnogórskim wizerunku.

Sierpniowy „Posłaniec Serca Jezusowego”, zapozna nas z historią tytułu „Maryja Królowa Polski”. Pisze o tym ks. Stanisław Ziemiański SJ w artykule Królowa Korony Polskiej Wniebowzięta. Poznamy postać włoskiego jezuity z przełomu XVI i XVII wieku, który mając 72 lata, pieszo przywędrował do Polski, aby poznać kraj, który wybrała sobie Maryja.

O Bożej Rodzicielce, która pomaga nam zrozumieć historię zbawienia i powierzyć się pasterskiej władzy Zbawiciela, pisze ks. Zygmunt Kwiatkowski SJ w refleksji Maryja wielki – znak zbawienia.

Sierpień jest także czasem pielgrzymek, wakacyjnego odpoczynku, żniw, dożynek i zobowiązań wielu odważnych ludzi do abstynencji alkoholowej. O pracy centrum leczenia uzależnień w Indiach i 90-dniowym programie rehabilitacji przeczytamy w artykule ks. Jacka Poznańskiego SJ Alkoholizm: Spiritus contra spiritum.

O Apostole narodów, który dla każdego chrześcijanina jest przykładem duchowej przemiany, pisze ks. Marek Wójtowicz SJ, przedstawiając patrona miesiąca w tekście Święty Paweł Apostoł, a o wybranych świętych i błogosławionych świadkach miłosierdzia w Kościele przeczytamy w dziale „duchowość Apostolstwa Modlitwy”.

Podróżnik Jan Gać zaprasza do odwiedzenia Skały w Doliny Prądnika, miasteczka na skrzyżowaniu dróg do Wolbromia, Słomnik i Krakowa, oraz pustelni błogosławionej Salomei. Piotr Stefaniak opisuje cenny zespół urbanistyczny o wielowiekowej historii na Górnym Śląsku w artykule Subtelny uśmiech Śląska – Racibórz.

O wspaniałym dziele architektonicznym, jakim jest kościół błogosławionej Karoliny w Tychach, i o jego wystroju w postaci nowoczesnych malowideł katowickich artystów Joanny Piech i Romana Kalarusa pisze Jolanta Pierończyk w artykule Kościół, który powstał z przekory. Historię kościoła rzymskokatolickiego na Cyprze, w kontekście dominującego tam prawosławia greckiego i islamu, poznamy, czytając tekst Łukasza Burkiewicza Brama chrześcijaństwa w Europie.

Zachęcam także do przeczytania artykułu włoskiego jezuity Antonio Spadaro Ignacjańskie korzenie reformy Kościoła papieża Franciszka. Jak co miesiąc publikujemy w stałych rubrykach naszego miesięcznika komentarze do niedzielnych Ewangelii i papieskich intencji, krzyżówkę i opowiadanie dla dzieci.

Wszystkim odpoczywającym na wakacjach życzę udanego wypoczynku z lekturą naszego miesięcznika „Posłaniec Serca Jezusowego”.

ks. Stanisław Groń SJ – naczelny redaktor –

Zakup najnowszego Posłańca tutaj.

Posłuchaj: