Choć mierzę się z chińskim światem już od czterech miesięcy to wciąż wielu rzeczy „nie ogarniam”. I dotyczy to tak podstawowych spraw jak pożywienie czy funkcja domu: np. dlaczego nie staramy się zatrzymać ciepła w środku tylko otwieramy na korytarzach wszystkie okna, co sprawia, że ludzie chodzą po domu w kurtkach i czapkach?? itp. itd.- nie ogarniam.

Podobnie jak Józef na wieść, że jego małżonka poczęła za sprawą Ducha Świętego- mógł pomyśleć „nie ogarniam”, za mały jestem na to. Pan Bóg jednak czuwa nad nami i jeśli nie jesteśmy zbyt zakonserwowani by to dostrzec, na różne sposoby przychodzi by nas pouczać, prowadzić ku Sobie.

Pouczenie może przyjść ze strony tych, których teoretycznie to ja powinienem pouczać. Podczas rozmowy w klasie jaka wywiązała się między mną a dziewczyną z Korei, temat zszedł na moją religię i wyszło na jaw że chcę zostać księdzem. Moja rozmówczyni zareagowała w typowy azjatycki sposób – Będąc księdzem nie możesz się ożenić. – ja na to, jak dobry uczeń odpowiedziałem – Wiem.

Azjaci jako drogę do szczęścia w naturalny sposób widzą małżeństwo. Nie żenić się to, jakby zrezygnować ze szczęśliwego życia. Ten aspekt życia społecznego jest mocniejszy tu niż w Europie.

Uśmiechnąłem się sam do siebie po tej mojej odpowiedzi- ciekawe to doświadczenie być pouczanym, co to znaczy być księdzem przez osobę z Azji. Na dodatek moja odpowiedz brzmiała w oryginale : 我知道.(wo3zhi1dao4) Zwrot 知道 oznacza wiedzieć, rozumieć, być świadomym, ale użyty w tym zwrocie znak ma w sobie coś z ruchu, wędrówki, podążania. Oznacza drogę, ale też naukę czy doktrynę. W centrum Taoismu (Daoismu)  jest właśnie ten znak. Ten znak znajdziemy również w tłumaczeniu słów Jezusa: Ja jestem Drogą…

Czas adwentu to takie przyglądanie się mojej własnej drodze, którędy ona wiodła i jak Bóg z wysoką zsyłał na nią rosę. To czas głębszego wejścia w Drogę jaką jest chrześcijaństwo.

Życzę wam i modlę się o to tak dla was jak i dla siebie aby PAN przyszedł i zbawił nas. Abyśmy z nadzieją szli Drogą i urzeczywistniali to zbawienie, które już się dokonało.

Dobroci na te święta.

 

Photo credit: falcon_mohyan via Foter.com / CC BY-NC-SA