Żyjąc w kręgu cywilizacji chińskiej mam tę szansę, by zrewidować noworoczne postanowienia już po kilku tygodniach, obchodząc Chiński Nowy Rok. Tego roku to największe chińskie święto przypada 28 stycznia (datę wyznacza kalendarz księżycowy). W tym czasie, przez co najmniej tydzień ludzie siedzą w domach i jedzą mnóstwo potraw. Obchody pod tym względem przypominają trochę nasze Boże Narodzenie.

Chińczycy wracając do swoich rodzinnych domów powodują co roku największą migrację na świecie… i niebotyczną podwyżkę cen biletów na wszelkie możliwe środki transportu. Ponieważ nie kupiłem biletów pół roku wcześniej tydzień wolny od zajęć spędzę najprawdopodobniej w domu pracując nad noworocznym postanowieniem.

A dotyczy ono oczywiście komunikacji. Nic dziwnego. Komunikować się po chińsku nie jest łatwo. Oto mały przykład.

Gdy na zachodzie poznajesz nową osobę wystarczy że powiesz: „Cześć jestem Piotrek”. I wszystko jasne. W języku Chińskim nie ma jednak listy imion. Możesz wybrać prawie dowolne dwa znaki i w ten sposób otrzymać swoje imię. Rezultat jest taki, że nawet rodowici Chińczycy, przedstawiając się często muszą wyjaśniać swoje imię. Słysząc jak ktoś się przedstawia nie widzisz bowiem znaku, ale słyszysz dźwięk, który może odpowiadać wielu różnym znakom a zatem nieść różne znaczenie.

Problematyczne co nie? Tworzy to jednak okazję by wyjaśnić sens imienia.

Moje imię tutaj brzmi (Zhi4 kuan1) i wygląda o tak:  

Posługując się moim mizernym chińskim mogę wskazać, że chodzi mi o 智 ze słowa 智慧 które oznacza mądrość. Z kolei 寬 razem ze znakiem 大(da4) oznacza szeroki, obszerny. Moje imię 智寬 mogę tłumaczyć jako ktoś z obszerną wiedzą, mądrością.

Mogę jednak również powiedzieć że 寬 pochodzi od wyrazu 寬恕(kuan1shu4) który oznacza przebaczenie. Wtedy moje imię oznaczało by… mający mądrość przebaczenia? Albo wystarczająco mądry by przebaczyć?

Problemy językowe, równocześnie otwierają pole do kreatywności. I uczenia się…często na błędach.  Podejście do postanowień noworocznych może być podobne.

Photo credit: wangxu94 via Foter.com / CC BY-NC