Początek grudnia 2016 roku był dla trzydziestu członków Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego wyjątkowy. W dniach 3 – 8 grudnia wybraliśmy się w pielgrzymkę do Rzymu, podczas której poznaliśmy duchową, zabytkową i artystyczną spuściznę Wiecznego Miasta.

Wybraliśmy się też na jednodniową pielgrzymkę do Asyżu. Najważniejszymi punktami podróży była Msza Święta w Bazylice św. Piotra, przy ołtarzu Jana Pawła II i audiencja u Papieża Franciszka. W Bazylice św. Piotra, Mszę Świętą specjalnie dla nas odprawili Ojcowie Jezuici: Andrzej Majewski i Wacław Oszajca – kapelan warszawskiego oddziału PTSR. W krótkiej homilii Ojciec Wacław mówił o tym, że choć wszyscy jesteśmy różni, to wszyscy jesteśmy ważni dla Boga i świata. Ojciec Wacław podkreślił, że wzajemny szacunek, zrozumienie i tolerancja są gwarantami pokoju i spokoju każdego z nas.

Kolejnym bardzo ważnym, a być może najważniejszym, dla nas dniem, był dzień audiencji u Papieża Franciszka. Tłum pielgrzymów z całego świata z wielką radością oczekiwał na spotkanie z Papieżem. W katechezie Papież Franciszek mówił o nadziei chrześcijańskiej. Już na samym początku podkreślił, że wszyscy jej potrzebujemy i nie możemy pozwolić na to, by kiedykolwiek nas opuściła.

Po udzieleniu błogosławieństwa Papież Franciszek podszedł do naszej grupy i z każdym z nas się przywitał, każdemu pobłogosławił  a z niektórymi zamienił kilka słów. Aulę Pawła VI opuszczaliśmy szczęśliwi, wzruszeni i pełni nadziei.

W tym miejscu należy wspomnieć i podziękować tym wszystkim dzięki którym nasz pielgrzymka mogła się wypełnić. Ojcom Orionistom za gościnę, Ojcom Jezuitom –  Andrzejowi Majewskiemu, Wacławowi Oszajcy, Pawłowi Rakowskiemu i Kamilowi Heweltowi za opiekę duchową, wsparcie, życzliwość, które towarzyszyły naszym pielgrzymom podczas całego pobytu w Rzymie.

Małgorzata Kitowska, koordynatora projektu.