Od lat przy jezuickiej parafii św. Krzyża w Gdańsku-Wrzeszczu działa Duszpasterstwo Akademickie Winnica. W ostatnich miesiącach dużo się u nas działo i chcielibyśmy podzielić się z czytelnikami portalu jezuici.pl kilkoma wiadomościami z naszej działalności.

Andrzejki i… nietypowa zmiana warty

26 listopada 2016 r. odbyła się impreza andrzejkowa, podczas której w pożegnaliśmy towarzyszącego nam przez ostatnie lata o. Piotra Kropisza SJ, a przywitaliśmy nowego duszpasterza – o. Pawła Kowalskiego SJ. „Przekazanie władzy” odbyło się w nietypowy sposób – poprzez grę w Familiadę. W szranki stanęły dwa „rody” o nazwiskach nawiązujących do imion ustępującego i nowego opiekuna grupy: Piotrowskich i Pawłowskich.

Pytania dotyczyły wspólnot Duszpasterstwa Akademickiego Winnica (wspólnota Ignacego oraz wspólnota Efraim), a także ojców Piotra i Pawła. Szczególnym momentem było symboliczne przekazanie noża przez ojca Piotra swemu następcy o. Pawłowi, który krojąc nim tort, oficjalnie zaczął pracę jako nasz nowy duszpasterz. Po torcie zaczęły się tańce, które trwały do białego rana.

Wierzę więc myślę! Chrześcijanin spotyka Islam

1 grudnia po wieczornej akademickiej mszy świętej w naszym kościele parafialnym spotkaliśmy się z ojcem Ryszardem Wtorkiem – wieloletnim jezuickim misjonarzem w Egipcie. Opowiadał on o swoim ponad 30-letnim doświadczeniu Chrześcijanina w krajach islamskim.

W sierpniu 2017 r. członkowie naszej wspólnoty, w ramach projektu Dobro -> podaj dalej wyjadą na wolontariat do Kairu. Wizyta ojca Ryszarda miała na celu przybliżenie obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz pokazanie jak odbierani są misjonarze przez okolicznych mieszkańców.

Dowiedzieliśmy się, że Chrześcijanie stanowią ok. 10% społeczeństwa. Niestety ciągle poddawani są oni presji religijnej ze strony wyznawców Islamu. W Egipcie analfabetyzm wynosi ok. 40%, dlatego tak ważna jest praca misjonarzy, którzy otwierają szkoły w biednych dzielnicach miast i nauczają. Nasi wolontariusze podczas swojego wyjazdu będą uczyć dzieci w tamtejszej szkole jezuickiej. Jak podkreślał ojciec Ryszard, ofiarowanie swojego czasu i bycie z mieszkańcami jest dla nich największą wartością. Dziękujemy ojcu Ryszardowi za wizytę i zapraszamy ponownie.

Upili się… młodym winem!

4 grudnia w naszej wspólnocie akademickiej Efraim odbyły się warsztaty charyzmatyczne pt. “Upili się młodym winem”. Spotkanie poprowadzone było przez o. Romka Groszewskiego SJ, naszego zaprzyjaźnionego jezuitę z Warszawy.

Spotkanie było bardzo owocne. Dowiedzieliśmy się o historii, rodzajach i sposobie przychodzenia darów Ducha Świętego. Mieliśmy także okazję zagłębić się w dar proroctwa i służyć modlitwą i posługą innym członkom spotkania.

Dużą wagę w otwarciu się na charyzmaty ma nasza osobista i bliska relacja z Bogiem. Doświadczenie jego bliskości podczas uwielbienia powinno przychodzić w intymności i szczerości. Uzbrojeni w wiedzę, możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy o krok bliżej w poznaniu wszystkiego co charyzmatyk powinien wiedzieć ;) Dziękujemy o. Romkowi za wlewanie w nasze głowy i serca mądrości Bożej. Zapraszamy ponownie.

Co dalej?

Podoba Ci się co robimy? Jeśli jesteś z Gdańska – koniecznie odwiedź nas i weź udział w naszych wydarzeniach. Jeżeli nie możesz do nas przybyć, zapraszamy do śledzenia nas w Internecie.

Autor: Monika Naumczyk