„Próba żebracza” jest jedną z sześciu prób w nowicjacie jezuitów i to właśnie ona wzbudza najwięcej emocji. Dzięki filmowi „Próba”, nakręconemu przez nowicjuszy jezuickich, widzowie mają niebywałą okazję zobaczenia tej próby od wewnątrz! Najbliższe pokazy filmu odbędą się w Warszawie 18 i 19 czerwca, następnie w Łodzi i w Gorlicach.

Próba ta, tak jak pozostałe, ma na celu „wypróbowanie” powołania nowicjusza. Od prawie 500 lat jest obecna w formacji jezuitów, choć nie w każdym naszym nowicjacie jest obecnie praktykowana.

Początki „próby żebraczej” (zwanej też „próbą pielgrzymią”) sięgają XVI w. i dziejów św. Ignacego z Loyoli. Nasz założyciel po nawróceniu szukał swojej drogi życia i wówczas wiele pielgrzymował. A ponieważ wcześniej rozdał swój majątek, to podróżował o żebraczym chlebie ufając, że Bóg się o niego zatroszczy. Najpierw pokonał pieszo Hiszpanię, a potem dostał się do Rzymu, dalej do Jerozolimy i z powrotem do wiecznego miasta. Bardzo cenił sobie te żebracze pielgrzymki i zachęcał też do nich swoich współbraci. Chciał również, by kandydaci na jezuitów już na początku formacji mogli mieć podobne doświadczenie (co wyraźnie zapisał w Konstytucjach Towarzystwa Jezusowego). Można się zapytać, dlaczego te żebracze pielgrzymki były tak ważne dla Ignacego? Jaki był ich cel? Właśnie w Konstytucjach znajdujemy odpowiedź: (…) aby się mogli przyzwyczaić do niewygód w jedzeniu i spaniu i to do tego stopnia, żeby odrzuciwszy wszelką nadzieję, jaką mogliby pokładać w pieniądzach i innych rzeczach stworzonych, złożyli ją całkowicie, z prawdziwą wiarą i żarliwą miłością w swym Stwórcy i Panu (nr 67). A więc ta próba miała doprowadził do jeszcze większego przylgnięcia do Pana.

Chciałbym podzielić się wrażeniem z własnej próby. 18 maja 2015 r. wyruszyłem z dwoma współbraćmi ze starowiejskiego nowicjatu na Jasną Górę. Bez pieniędzy, z butelką wody i kanapką na drugie śniadanie. A po drugim śniadaniu zaczęło się żebranie. Przed nami było do pokonania ponad 300 km i 11 dni podróży. Podczas drogi oczywiście nie przyznawaliśmy się, że jesteśmy nowicjuszami. Pamiętam to dziwne uczucie, gdy po raz pierwszy przełamałem się i poprosiłem o jedzenie. Dumę musiałem schować do kieszeni i całkiem zależny od drugiego, byłem zdany na jego łaskę.

Przygody podczas drogi układały się w kształcie sinusoidy. Raz spotkaliśmy się z wielką gościnnością i podejściem „gość w dom, Bóg w dom”, a kolejnym razem z odepchnięciem, niezrozumieniem i odmowami od drzwi do drzwi. Jednego dnia spaliśmy u pary byłych więźniów, którzy bardzo hojnie nas ugościli i wyprawili na drogę jak własne dzieci. A kolejnego, gdy prosiliśmy choćby o suchą bułkę, spotkaliśmy się w całej wiosce z samymi odmowami. Innym razem odmówiła nam jedzenia rodzina, która właśnie świętowała I Komunię Świętą swego syna. A z kolei inna, bardzo uboga rodzina, mieszkającą w rozlatującej się chałupie zaprosiła nas na dwudaniowy obiad (rezygnując prawdopodobnie z własnego jedzenia), choć prosiliśmy tylko o bułkę. Serce nam się nieraz krajało doświadczając takiej hojności od nieznajomych osób, szczególnie, gdy były to osoby, które same niewiele miały. Walczyliśmy z sobą, bo chętnie byśmy im jakoś pomogli, a tymczasem to my braliśmy od nich. Była to niełatwa nauka. Odwdzięczaliśmy się im w modlitwie i trudach ofiarowanych w ich intencjach. Szczególnie wierzący gospodarze przyjmowali nas bez cienia zawahania i z radością. Cieszyli się, mogąc gościć pod dachem pielgrzymów.

Przede wszystkim jednak ta próba była nauką zaufania Bogu. Zostawiliśmy wszystkie zabezpieczenia i daliśmy Mu dużo miejsca, by działał tak jak sam chce. Bez oczekiwań, ale w wolności przyglądaliśmy się jak nas prowadzi, jak dopuszcza różne doświadczenia i troszczy się o nas na różne sposoby. Co dokładnie przeżyliśmy, widać na filmie.

Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, ale mieliśmy kamerę i ukryty mikrofon. Dzięki czemu nagraliśmy wiele z tych przygód i przeżyć na żywo, co znaczy, że teraz każdy może zobaczyć tę próbę od wewnątrz! Film nosi tytuł „Próba”. Zapraszam zatem do wyruszenia wraz z nami – do pielgrzymki pełnej otwartości na niespodzianki, które przygotował Pan.

Pokazy filmu:

Warszawa:
– 18 czerwca 17.30 – Collegium Bobolanum, Aula Wielka, ul. Rakowiecka 61
– 19 czerwca 12.30 – kino Atlantic, ul. Chmielna 33
– 29 czerwca – w trakcie ustalania
– 30 czerwca – w trakcie ustalania

Łódź:
– 24 czerwca 18.00 – Sala Widowiskowa Mocni w Duchu, ul. Sienkiewicza 60

Gorlice:
– 26 czerwca 19.00 – Sala Teatralna pod kościołem św. Jadwigi, ul. Ariańska 4

Na wszystkie pokazy WSTĘP WOLNY!

Polub fanpage’a filmu, aby otrzymywać na bieżąco informacje o pokazach! www.facebook.com/filmproba/

A wszystkich mężczyzn zapraszamy do wzięcia udziału w „próbie żebraczej” wraz z jezuitami! www.drogaabrahama.jezuici.pl

 

Pobierz plakat filmu