Piękny, skłaniający do refleksji i kontemplacji obraz Serca Pana Jezusa został zainstalowany przy głównym ołtarzu jezuickiego Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej na warszawskiej starówce na czas nabożeństw czerwcowych.

W Sanktuarium w każdą sobotę o godz. 19.00 odprawiane są nabożeństwa do Matki Boskiej Łaskawej, patronki stolicy. Wiernych, przybyłych na nabożeństwo w minioną sobotę czekała miła niespodzianka. Po prawej stronie głównej nawy kościoła umieszczony został wizerunek Najświętszego Serca Pana Jezusa, będący kopią słynnego płótna z kościoła Il Gesu, tj. należącego do jezuitów kościoła Najświętszego Imienia Jezus w Rzymie. Namalowany w latach 60-tych XVIII wieku przez Pompeo Batoniego, opiera się na wizji s. Małgorzaty Marii Alacoque z zakonu wizytek.

W czasie nabożeństwa o. Lesław Ptak SJ przedstawił treść obrazu – Pan Jezus przekazuje s. Małgorzacie jej przemienione serce, wypełnione płomieniem miłości serca Jezusa.

– To właśnie s. Małgorzata Alacocque, wspierana przez spowiednika, jezuitę, o. Klaudiusza de la Colombiere, przyczyniła się ostatecznie do rozpowszechnienia nabożeństwa do Serca Pana Jezusa – mówił o. Ptak.

Pan Jezus przekazywał s. Małgorzacie w latach 1673 – 1689 wezwania do praktykowania nabożeństwa pierwszych piątków miesiąca, przyjmowania Komunii św. wynagradzającej i polecił jej podjęcie starań o utworzenie w Kościele Święta Serca Bożego w piątek po oktawie Bożego Ciała.

Jednocześnie Pan Jezus przekazał s. Małgorzacie obietnice dla czcicieli Boskiego Serca .

Kult publiczny dla Serca Bożego, jakiego domagał się Pan Jezus, jest realizowany poprzez nabożeństwa pierwszych piątków miesiąca, nabożeństwa czerwcowe do Serca Pana Jezusa, Święto Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz poprzez Kongresy Eucharystyczne. W Polsce Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny miał we Wrocławiu w dniach 25 V-1 VI 1997. Przewodniczył mu św. Jan Paweł II.

Tekst i zdjęcia: Anna Dziemska