W połowie maja katolicki świat świętował setną rocznicę objawień z Fatimy. Oblegane przez pielgrzymów portugalskie miasteczko odwiedził w tych dniach także papież Franciszek. To wydarzenie oraz swoją drogę do Matki Boskiej Fatimskiej uwiecznił w formie krótkich filmów polski jezuita, o. Zygmunt Kwiatkowski.

Jak przekonuje autor, głównym powodem podzielenia się sekwencjami jest chęć zaproszenia do duchowego współudziału w pielgrzymce – oprócz pielgrzymów „oficjalnych”, będących ze mną w samolocie, autobusie czy podczas etapów pieszych, chciałem aby mogli nam towarzyszyć inni.

O. Kwiatkowski przyznaje, że filmy nie mają szczególnego formalnego lub tematycznego porządku, powstawały raczej w wyniku inspiracji, poruszeń – Po prostu od czasu do czasu sięgałem po kamerę, aby zarejestrować kilka słów. Do słowa-klucza trzeba się niejako „dokopać”. I dodaje, że na tym polega cała przygoda.

Unikałem filmowania scen intymnych, a do takich zaliczam sakramentalne spotkania z Chrystusem, dlatego podczas Mszy sw. chowałem do kieszeni mojego smartphona. Staralem sie jednak pamietać, że jestem pielgrzymem a nie komentatorem. – pisze autor. I podsumowuje: To wszystko, co teraz piszę, to „opakowanie”. Zapraszam do siegnięcia po filmową „zawartość „… może pomoże wziąć udzial w pielgrzymce.