W magazynie Plus Minus z 13-14 maja 2017 ukazał się wywiad z ojcem Jackiem Prusakiem SJ. Czytamy w nim m.in. o kondycji naszej wiary i niepokojącym wzroście mody na zwracanie się o porady do wróżbitów.

Według ojca Prusaka pewność wiary nie wynika z tego, że znamy swój los i jesteśmy wobec niego jak marionetki. Wiara nie umacnia się przez to, że ktoś nam daje proste odpowiedzi. Pewność wiary bierze się z nadziei. „Gdy tracimy horyzont wiary i tak ważny punkt odniesienia, jakim jest zaufanie Bogu, to wtedy tej pewności szukamy na skróty” – mówi o. Jacek.

W wywiadzie znajdziemy wypowiedzi na temat różnych „ścieżek duchowości”. Przeczytamy o Odnowie w Duchu Świętym, duchowości Wschodu, katolickim mistycyzmie.

Mówiąc o różnorodności w Kościele powszechnym ojciec Prusak podkreśla, że Kościół zachowuje swoją żywotność i powszechność dzięki temu, że czerpie z różnych źródeł. „Jeśli w wyraźny sposób opowie się za jedną duchowością przeciwko drugiej, za jednym konkretnym stylem przeżywania chrześcijaństwa, to przestanie być Kościołem powszechnym, a stanie się sektą”. Aby duchowość przynosiła owoce, musi być „potraktowana jako szkoła życia, a nie zaspokajanie podniebienia: dzisiaj smakuje mi to, a jutro coś innego”.

Wywiad można przeczytać w nr 110 Plus Minus z 13-14 maja 2017 na str. 9-10, a także online na stronach Rzeczypospolitej.