Jezuicka parafia p.w. św. Andrzeja Boboli w Bydgoszczy razem z Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej organizują 16 listopada 2017 r. konferencję naukową „Jezuici w Bydgoszczy i okolicy – 1617-1967-2017”. Temat tej konferencji nie jest przypadkowy, bowiem w tym roku przypada czterechsetna rocznica przybycia jezuitów do Bydgoszczy oraz pięćdziesięciolecie jezuickiej parafii przy bydgoskim pl. Kościeleckich.

Historię zakonników, którzy rozpoczęli swoją działalność w mieście nad Brdą już w roku 1617, przybliżą podczas konferencji goście z wielu instytucji naukowych w Polsce i na świecie: Archiwum Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie, Uniwersytetu Gdańskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Ignatianum w Krakowie, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz bydgoskiej Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej.

Podczas licznych wystąpień będzie można się dowiedzieć nie tylko o wieloletnim zaangażowaniu duszpasterskim jezuitów w Bydgoszczy i okolicach, ich ważnej działalności edukacyjnej w mieście, ale także poznać historię zabudowań jezuickich, które znajdowały się w samym sercu Bydgoszczy – Kolegium Jezuickiego (obecny Ratusz) i nieistniejącego już kościoła na Starym Rynku.

Ostatni blok konferencji będzie poświęcony działalności jezuitów po 1946 roku w przekazanym im neogotyckim kościele pw. św. Andrzeja Boboli (dawniej fara ewangelicka). Obok tematu początku istnienia parafii w 1967 roku, która obchodzi swoje pięćdziesięciolecie, oraz jej działalności w latach PRL i III RP, będzie można także usłyszeć na temat wybitnego organisty obecnego kościoła jezuitów w Bydgoszczy, Mieczysława Kowalskiego. To maestro, który wiele lat życia służył parafii grając na znajdujących się w kościele zabytkowych 48-głosowych organach Sauera.

Zwieńczeniem konferencji będzie uroczysta Msza św. dziękczynna za obecność jezuitów w Bydgoszczy, której przewodniczył będzie ordynariusz Diecezji Bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Obecny będzie także Prowincjał o. Tomasz Ortmann SJ. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00 w kościele św. Andrzeja Boboli przy Placu Kościeleckich.

Bezpośrednio po Mszy odbędzie się koncert – przy kontuarze jednego z największych instrumentów organowych w Bydgoszczy zasiądzie Szymon Olszański z bydgoskiej Akademii Muzycznej.

Serdecznie zapraszamy!

Program konferencji Jezuici w Bydgoszczy
Link do wydarzenia

autor Łukasz Grzybowski SJ