Na Uniwersytecie Comillas w Madrycie odbyło się drugie spotkanie zespołu koordynatorów grup badawczych w ramach programu Higher Education for Social Transformation (HEST). Jest to 3-letni program, który wystartował na początku 2017 roku i jest sponsorowany przez Konferencje Wyższych Przełożonych jezuickich prowincji w Europie.
Program jest wprowadzeniem do większego, 15-letniego programu naukowego i społecznego, którego celem jest tworzenie kanałów współpracy jednostek akademickich w Europie i na Bliskim Wschodzie, jezuickich centrów społecznych oraz czasopism w obszarach istotnych dla europejskiego społeczeństwa, polityki i kultury.
Ukształtowało się 7 grup badawczych: Ekologia i wyzwania ochrony środowiska, Ekonomia, Ubóstwo i Etyka, Relacje chrześcijańsko-muzułmańskie, Dialog Nauki i Religii, Duchowość ignacjańska, Antropologia, Migracja i Uchodźcy. Około stu osób, jezuitów i świeckich pracujących w jezuickich uczelniach, zostało zaangażowanych w pracę zespołów. Z Polski w programie uczestniczy kilkanaście osób z Akademii Ignatianum w Krakowie i jedna z Collegium Bobolanum w Warszawie.
W trakcie spotkania podsumowano pierwsze pół roku funkcjonowania. Celem tego czasu było nawiązanie kontaktów, stworzenie grup oraz sprecyzowanie szczegółowych problemów badawczych. Kolejnym krokiem będzie konsolidacja działalności oraz nawiązanie i rozwój współpracy z innymi jezuickimi instytucjami, przede wszystkim licznymi centrami społecznymi, czasopismami społeczno-kulturalnymi oraz już funkcjonującymi jezuickimi sieciami współpracy jak EcoJesuits czy Xavier Network. W drugiej części spotkania zastanawiano się, jak przekazywać wiedzę zdobytą w trakcie badań tak, aby służyła ona przekształceniu społecznych struktur, relacji kulturowych i schematów myślowych funkcjonujących w Europie.
W Madrycie spotkało się 18 osób z Hiszpanii, Szwecji, Niemiec, Francji, Belgii. Z Polski wzięli udział Tomasz Homa SJ i Jacek Poznański SJ z Wydziału Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie.