18 listopada odbył się w Warszawie już po raz dziewiąty Dzień poświęcony Maciejowi Kazimierzowi Sarbiewskiemu, słynnemu jezuicie, poecie i kaznodziei króla Władysława IV.

Od kilku lat wydarzenie to jest organizowane w poszerzonej formule i składa się z dwóch części, z których pierwsza odbywa się w Zamku Królewskim, druga – w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej. W części Zamkowej prof. Elwira Buszewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliżyła tym razem postać o. Tadeusza Karyłowskiego (1882-1945), jezuity, znakomitego tłumacza wierszy Sarbiewskiego i innych tekstów łacińskich, a także poety i publicysty przedwojennego „Przeglądu Powszechnego”. Znakomite przekłady poezji dokonane przez o. Karyłowskiego zaprezentowali następnie aktorzy: Jacek Bursztynowicz i Jacek Pacocha podczas spotkania literackiego, które poprowadził gospodarz miejsca, kustosz Daniel Artymowski, w stylowym Mieszkaniu Stefana Żeromskiego. Potem odbyło się wręczenie nagród za prace naukowe z lat 2013-16 na temat życia M. K. Sarbiewskiego, jego twórczości i recepcji w Europie. To pierwszy taki konkurs, którego ideę przedstawił w imieniu jury jego przewodniczący, prof. Juliusz A. Chrościcki.

Wieczorem w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej (gdzie w podziemiach przez wiele lat spoczywały doczesne szczątki Sarbiewskiego), została odprawiona Msza św. w intencji Poety, z homilią o. Leszka Mądrzyka, Socjusza o. Prowincjała. O działalności Stowarzyszenia Academia Europaea Sarbieviana, podejmującego różne inicjatywy wskrzeszania pamięci o „chrześcijańskim Horacym”, opowiedział o. Krzysztof Dorosz. Następnie obecni w świątyni zostali zaproszeni na wieczór poezji i muzyki baroku: „Okruchy czasu”, na który złożyły się wiersze oraz fragmenty traktatów i listów Macieja Kazimierza Sarbiewskiego inkrustowane utworami na klawesyn. Na tym rzadkim dzisiaj, barokowym instrumencie pięknie zagrała Anna Urszula Kucharska, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej, zaś utwory naszego Poety znakomicie zaprezentował Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa. Kolejnym wydarzeniem poświęconym Sarbiewskiemu będzie przyszłoroczny, XIV. już Festiwal jego imienia, który odbędzie się w dniach 11-13 maja w kilku miejscowościach Północnego Mazowsza.