We wtorek 29 maja w krakowskiej Akademii Ignatianum odbędzie się wyjątkowy kiermasz ciast. Dochód z charytatywnej akcji organizowanej przez Fundację Ignatianum zostanie przekazany na rzecz projektu Caritas Polska „ Rodzina-Rodzinie”.

Jak przypomina Tomasz Konturek, dzięki zaangażowaniu rektora uczelni, ks. prof. Józefa Bremera SJ, od ponad roku cała społeczność placówki obejmuje wsparciem dwie rodziny syryjskie, które mimo trwającego konfliktu zbrojnego pozostały w swoich miastach i domach.

– Ich los nie jest nam obojętny, dlatego każdy w miarę swoich możliwość włącza się w tą szlachetną zbiórkę. Z zebranych przez nas funduszy, przekazywanych na konto Caritas Polska, rodziny w Syrii mogą zakupić niezbędna żywność, wodę i prąd – mówi sekretarz zarządu fundacji i koordynator inicjatywy.
Z kolei prezes zarządu fundacji, Artur Wolanin, przyznaje, że kiermasz, który będzie trwał w godzinach 9:30-16:30, łączy się z obchodami Dnia Dziecka i Matki. – Jako uczelnia tworzymy ignacjańską wspólnotę, która wspólnie pomaga rodzinom żyjącym w bardzo ciężkich warunkach. My żyjemy w kraju wolnym, świętującym 100-lecie odzyskania niepodległości, a rodziny syryjskie na tą wolność i koniec wojny cały czas liczą, więc nie możemy o nich zapominać – wyjaśnia.

Na chwilę obecną już wiele osób zadeklarowało chęć przyniesienia swoich wypieków. Do każdego ciasta dodawana będzie kawa. Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczne obchody Dnia Matki i Dziecka na Ignatianum będą bardzo słodkie i dobrze zapamiętane, a równocześnie przyczynią się do okazania wsparcia innym, którzy nie z własnej winy znaleźli się w ogniu wojny.

Fundacja Ignatianum istnieje od 2005 roku i jest organizacją pożytku publicznego. Jej głównym zadaniem jest wspieranie rozwoju Akademii Ignatianum w Krakowie, szczególnie studentów i ich zdolności i talentów. Ponadto fundacja realizuje projekty skierowane do młodzieży związanej z zakonem jezuitów. Jej wolontariusze angażują się też w liczne akcje charytatywne i społeczne.