W numerze 38 (3610). Tygodnika Powszechnego ukazał się wywiad z ojcem Adamem Żakiem SJ – koordynatorem Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży.

„To nie jest tak, że wykorzystywanie seksualne małoletnich jest bagatelizowane – mówi ojciec Żak. Jest, a raczej było poza horyzontem poznawczym przełożonych jako zjawisko głęboko ukryte. Seksualnie wykorzystują nie tylko pedofile, czyli osoby z zaburzeniem preferencji seksualnej, lecz przede wszystkim osoby niedojrzałe psychoseksualnie”.

Na pytanie dziennikarki Anny Goc o to, czy Polską mogą jeszcze wstrząsnąć skandale, o jakich słyszymy w Kościele amerykańskim czy irlandzkim, ojciec Żak niczego nie wyklucza. „Trzeba wziąć się do pracy. Przełożeni powinni wiedzieć, zresztą Franciszek to wyraźnie zapowiedział: są instrumenty do działania, a i tolerancja dla tego, co powiększa i pogłębia cierpienie ofiar i wiernych, się skończyła”.

Cały wywiad, zatytułowany „Pytajcie biskupów”, można przeczytać w Tygodniku Powszechnym, który w wersji papierowej ukazał się z datą 16 września 2018, s. 34-37.