Na ul. Piotra Skargi w Nowym Sączu można już podziwiać efekt kilkuletniego remontu. Po kompletnie zdewastowanej kamienicy nie ma już śladu, można za to obejrzeć w pełni odrestaurowany budynek.

Budynek z 1872 został uratowany w ostatniej chwili. Jego rozpadająca się elewacja nie tylko straszyła mieszkańców, ale stanowiła zagrożenie dla przechodniów. Przejęta przez jezuitów wróciła do dawnej świetności. Od 1. września budynek wzięli w posiadanie uczniowie Jezuickiego Centrum Edukacji, które funkcjonuje po sąsiedzku od kilku lat.

W kamienicy znajdują się sale lekcyjne oraz nowoczesne pracowanie chemiczne i fizyczne. Nie zabrakło również miejsca na stołówkę dla uczniów. Budynek połączono z pozostałą częścią JCE.

Kamienica zmieniła się nie do poznania. Jezuici zrobili wszystko, co było możliwe, aby uratować ten budynek i przystosować go do potrzeb szkoły. Budynek został częściowo pokryty nowym dachem. Zamontowano nowe okna, wymieniono stare balkony. Na nowych pojawiły się piękne odnowione stare, kute balustrady.

Jan Cabak, właściciel firmy, która remontowała kamienicę, mówił portalowi sądeczanin.info:  W osiemdziesięciu procentach substancji budynku nadawało się do rozbiórki. Kamienica została wzmocniona. Co dało się wymienić to wymieniliśmy. W budynku jest zainstalowane inteligentne oświetlenie w salach lekcyjnych. Zespół bardzo doświadczonych projektantów z biura projektowego z Bochni umiejętnie połączył stare z nowym. Kierownikiem budowy podczas tego remontu był mój syn Łukasz, absolwent tego liceum.

Projekt rewitalizacji budynku i przystosowania go na cele edukacyjne został zrealizowany w ramach projektu „Wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży z obszaru rewitalizacji poprzez realizację projektu pn. „Przebudowa zrujnowanej kamienicy na cele szkoły”, Poddziałanie 11.1.1 Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

foto. UMWM/malopolska.pl