Ponad 120 prac pięćdziesięciu artystów ze Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon można oglądać na wystawie „Świadectwo” w Galerii u Jezuitów w Poznaniu. Wernisaż wystawy odbył się 29 października z udziałem o. Emmanuela Parveza z Pakistanu i bp Damiana Bryla. To pierwsza taka inicjatywa Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), organizowana w stolicy Wielkopolski.

Wydarzenie to ma wydać konkretne owoce w postaci zebrania środków materialnych na wsparcie prawne chrześcijan w Pakistanie.

„Dziękujemy za odwagę dzielenia się doświadczeniem wiary i świadectwo solidarności artystów z tymi, którzy są prześladowani z powodu wiary w Chrystusa. To jest nasz dar dla chrześcijan w Pakistanie” – powiedział podczas uroczystości bp Bryl.

Pomysłodawca wystawy Tomasz Zawal ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie Biura Regionalnego w Poznaniu zwrócił uwagę na symboliczny tytuł ekspozycji. „Z jednej strony jest to świadectwo wiary artystów pochodzących z różnych polskich miast, a z drugiej tytuł ten nawiązuje do postawy solidarności z mieszkańcami ziemi będącej świadkiem dramatycznych doświadczeń prześladowanych chrześcijan” – zaznaczył koordynator wydarzenia.

Artyści ze wspólnoty Vera Icon, pochodzący ze środowisk twórczych różnych miast Polski, przygotowali na poznańską wystawę ponad sto dwadzieścia prac w różnych technikach. W Galerii u Jezuitów można obejrzeć prace malarskie, grafikę, rzeźbę i fotografię. Wśród nich są też dzieła o. Tomasza Biłki OP, malarza, poety i teoretyka sztuki, który jest też duszpasterzem wspólnoty.

Dominikanin podczas wernisażu przypomniał, że papież Benedykt XVI zwracał uwagę na świadectwo męczenników, które potwierdza wiarygodność Ewangelii. Przypomniał słowa z Apokalipsy św. Jana: „Teraz nastało zbawienie, potęga i królowanie Boga naszego i władza Jego Pomazańca, bo oskarżyciel braci naszych został strącony, ten, co dniem i nocą oskarża ich przed Bogiem naszym. A oni zwyciężyli dzięki krwi Baranka i dzięki słowu swojego świadectwa i nie umiłowali dusz swych – aż do śmierci”.

O. Biłka zaznaczył, że 17 listopada w Muzeum Archidiecezjalnym odbędzie się aukcja charytatywna dzieł prezentowanych na wystawie „Świadectwo”. Dochód z niej zostanie przeznaczony na wsparcie prawne chrześcijan w Pakistanie.

„Poprzez sztukę chcemy dotrzeć do tych, którzy nie są być może blisko Kościoła, ale nie jest im obcy los drugiego człowieka i którzy chcą wesprzeć potrzebującego” – stwierdził ks. Paweł Karczmarczyk, dyrektor Biura Regionalnego PKWP w Poznaniu.

Gościem specjalnym wernisażu był o. Emmanuel Parvez z diecezji Faisalabad w Pendżabie z Pakistanu. Wykładowca biblistyki i teologii dogmatycznej w seminarium diecezjalnym w Karaczi, rekolekcjonista zaangażowany w działalność na rzecz poprawy warunków życia lokalnej pakistańskiej społeczności – zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów – przybliżył sytuację chrześcijan mieszkających w Pakistanie.

„Chrześcijanie w Pakistanie stanowią zaledwie 2 proc. ludności. Choć oficjalnie nie mówi się o prześladowaniach, to mają one miejsce – ze strony fanatyków, którzy niszczą chrześcijańskie wioski, strzelają do modlących się i podpalają kościoły” – mówił gość z Pakistanu.

O. Parvez podkreślił, że w Pakistanie obowiązuje dyskryminująca ustawa o bluźnierstwie (blasphemy law), nazywana też czarnym prawem. Za bluźnierstwo przeciwko Mahometowi bądź za sprofanowanie Koranu grozi dożywocie lub kara śmierci wymierzana często w formie linczu. Oblicza się, że ofiarą „czarnego prawa” padło około 3 tysięcy pakistańskich chrześcijan, nie wyłączając kilkuletnich dzieci. Represje dotknęły również hinduistów i muzułmanów.

O. Parvez podziękował polskim artystom za gest solidarności i za wsparcie chrześcijan w Pakistanie.

Wydarzenie zorganizowało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) z okazji X Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, obchodzonego w niedzielę 28 października. W tym roku modlono się za chrześcijan w Pakistanie.

Wystawę „Świadectwo” w poznańskiej Galerii u Jezuitów będzie można obejrzeć codziennie do 16 listopada. Wstęp wolny.

Patronat nad wydarzeniem objął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.