W czasie spotkania z pracownikami mediów jezuickich zapytano o. Artruo Sosę SJ o rolę kobiet w Kościele, w jaki sposób mocniej docenić ich pracę i wspierać je w ich walce o większe prawa.

Generał rozpoczął od stwierdzenia, że jest to jedna z granic, na którą w szczególny sposób posłani są jezuici.  – Jako Kościół i Towarzystwo Jezusowe musimy zaryzykować, postawić pytanie, spróbować znaleźć rozwiązanie i przyczynić się do wprowadzenia zmian w tej kwestii – stwierdził Arturo Sosa.

Generał wspomniał, że kilka miesięcy temu podczas spotkania związku Ojców Generałów Zakonów Męskich zastanawiano się w jaki sposób mogliby współpracować z Matkami Generalnymi. Arturo Sosa zauważył, że życie zakonne w Kościele to przede wszystkim kobiety. Siostry zakonne stanowią ponad 80% wszystkich osób konsekrowanych, które pracują dla Kościoła i społeczeństwa i pełnią wspaniałą posługę.

Przełożony Jezuitów zwrócił uwagę, że należy zastanowić się nad rolą kobiety zarówno w Kościele jak i społeczeństwie w przyszłości. – Musimy pamiętać, że w ciągu ostatnich 50 lat nauczyliśmy się pracować z kobietami i w dalszym ciągu się wiele od nich uczymy. Uczymy się jak ważną rolę odgrywają, np. w edukacji – powiedział o. Sosa SJ – Ostatnio odbyłem ciekawą rozmowę o obecności o roli kobiet w Chinach z rektorką Loyola University w Chicago, Jo Ann Rooney – wspominał. Generał podsumował tę kwestię stwierdzeniem, że rola i wpływ kobiet jest nieoceniony.