Ojciec Paweł Bucki SJ, dotychczasowy duszpasterz akademicki w Lublinie, został ustanowiony proboszczem jezuickiej parafii w Wasilkowie k/Białegostoku. W ten poniedziałek, 2 września 2019, w Kurii Metropolitalnej Białostockiej odebrał dekret.

Abp Tadeusz Wojda, wręczając nowemu proboszczowi dekret erygujący parafię pod wezwaniem św. Stanisława Kostki w Wasilkowie, mówił: „Ogromnie się cieszę, że doszło do tego ważnego momentu erygowania parafii – choć oficjalnie dekret wejdzie w życie 18 września. Na początku trzeba będzie tworzyć parafię. Zdaję sobie sprawę, że jest to duży wysiłek… Trzeba zacząć gromadzić ludzi, a parafia będzie wzrastać razem z kościołem, z waszą obecnością. Oby to wszystko odbywało się w pięknej symbiozie i zatroskaniu o ludzi. Gratuluję i bardzo się cieszę się, że będziemy mogli współpracować”.

Powiedział także, że „Ojcowie Jezuici na pewno wniosą wraz ze swoją obecnością swoistą formację, rekolekcje ignacjańskie, wyjątkową duchowość, polegającą na całkowitym zawierzeniu Jezusowi Chrystusowi, złożeniu w Nim całej nadziei i dyspozycyjności. Liczę, że będą oni otwarci także na formowanie naszych kapłanów i dawanie im tego, co najpiękniejsze w życiu duchowym. Tej formacji tak bardzo dziś potrzeba, gdyż wiemy, że istnieje postępujący proces zubożania religijnego społeczeństwa. Wielokrotnie miałem okazję obserwować, w innych krajach Europy i nie tylko, że wszelkie miejsca rekolekcyjne, centra duchowości są oblegane przez świeckich. I u nas jest taka potrzeba. Patrząc choćby na nasze, pallotyńskie domy formacyjne muszę stwierdzić, że są one zawsze pełne ludzi, i to jest jakaś odpowiedź na wyzwania czasu”.

Na stronie internetowej Archidiecezji Białostockiej czytamy także, że „21 września o godz. 18.00, w Wasilkowie przy ul. Białostockiej 108, abp. Wojda odprawi pierwszą Mszę św. z odczytaniem dekretu erekcyjnego. Jest to miejsce tymczasowej kaplicy, gdyż nowa parafia nie ma jeszcze swojego kościoła”.

Pełen tekst i więcej zdjęć ze spotkania Księdza Arcybiskupa z nowym Proboszczem można znaleźć na stronie Archidiecezji Białostockiej

Foto: © Teresa Margańska