Dnia 10 września zmarł w Rzymie o. Josef Koláček SJ (ur. 1929) – legenda czeskiego uchodźstwa lat powojennych. Odszedł do Pana w 91. roku życia i 72. roku życia zakonnego. Czeski teolog, pisarz i tłumacz. Autor kilkudziesięciu książek i wieloletni szef sekcji czeskiej Radia Watykańskiego (1971-2001). Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego 14 sierpnia 1948 roku.

Napisał wiele książek dotyczących przede wszystkim historii jezuitów. Przetłumaczył wiele tekstów religijnych z języka niemieckiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego, zwłaszcza dzieła św. Teresy od Jezusa. Tłumaczył także teksty papieża Jan Paweł II i o. Tomáša Špidlíka SJ, a także szereg współczesnych dokumentów kościelnych.

W 1950 roku ojciec Koláček został uwięziony i osadzony wraz z innymi jezuitami w czeskim obozie internowania. W 1968 roku wyjechał do Austrii, gdzie ukończył studia teologiczne w Innsbrucku i Wiedniu. W 1970 roku rozpoczął w Rzymie pracę w czeskiej sekcji Radia Watykańskiego, którą kierował do roku 2001.

W 1985 roku uczył papieża Jana Pawła II podstaw języka czeskiego, aby podczas podróży do Austrii mógł zwrócić się do Czechów w ich ojczystym języku.

Pogrzeb rozpocznie się dzisiaj, 12 września, mszą świętą o godz. 10:00 w Kaplicy św. Franciszka Borgiasza w Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

To można obejrzeć wywiad z o. Josefem

Foto powyżej: wikipedia

 

Foto: Czeska Telewizja, CT2