Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki 2019/2020. Uroczystości odbywały się 7 października w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu. Eucharystii przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Studenci I roku, w tym także nowi alumni jezuickiego Collegium Bobolanum, otrzymali indeksy.

Po Mszy świętej odbyła się uroczysta sesja inauguracyjna. „Teologia nie może stać się Vanity of Knowledge (próżnością wiedzy). Ma doprowadzić do celu – do spotkania z Bogiem” – mówił w swoim przemówieniu rektor papieskiej uczelni ks. prof. Krzysztof Pawlina.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Pojęcie depresji jako choroby cywilizacyjnej” przedstawił prof. Łukasz Święcicki, szef kliniki psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Już na samym początku swojego wystąpienia zapowiedział, że nie zamierza uzasadniać, iż depresja jest chorobą cywilizacyjną, bo według niego nie jest. Zgodnie z jego wiedzą depresja nie jest wytworem naszej cywilizacji i nie jest też spowodowana przez warunki zewnętrzne. Jest chorobą biologiczną, towarzyszącą człowiekowi od wielu wieków.

Na obecność w uroczystości rektorów i przedstawicieli większości warszawskich uczelni zwrócił uwagę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w swojej mowie końcowej. Podkreślił, że ta obecność jest znakiem potrzeby interdyscyplinarności, gdzie teologia zajmuje istotne miejsce. Ta interdyscyplinarność jest według ks. kardynała kluczem do dalszych wzajemnych kontaktów i współpracy.

Foto: Wojciech Łączyński

Więcej zdjęć na stronie Archidiecezji Warszawskiej