Instytut Pamięci Narodowej przyzwyczaił nas do wydobywania i ukazywania wydarzeń i osób z naszej historii, które komunistyczne rządy starały się wymazać z pamięci Polaków albo zniechęcić do nich. Liczba, jakość i zakres publikacji robi wrażenie.
Chciałbym zwrócić uwagę na wydaną przez IPN książkę pt. „Księża dla władzy groźni. Duchowni współpracujący z opozycją (1976-1989)”, Warszawa 2019. Jest to praca zbiorową pod redakcją Rafała Łatki zrealizowana w ramach projektu badawczego „Władze komunistyczne wobec Kościołów i Związków wyznaniowych”.
Pierwsza część została poświęcona nastawieniu biskupów do przedstawicieli opozycji oraz ich stosunkowi do kapłanów wspierających czynnie opozycję.
W drugiej części zatytułowanej „Portrety zbiorowe” ks. Dominik Zamiatała przedstawia zagadnienie współpracy zakonników z opozycją w latach 1976-1989. Autor wymienia także nazwiska jezuitów: Czesława Białka, Huberta Czumę, Stefana Dzierżka, Stefana Miecznikowskiego, Tadeusza Pawlickiego, Bronisława Srokę, Adama Wiktora i Przemysława Nagórskiego. Padają też nazwy domów zakonnych, w których przedstawiciele opozycji występowali z konferencjami, spotykali się, bądź ukrywali.
W trzeciej części przedstawione są sylwetki „negatywnych księży”, jak ich nazywała wówczas komunistyczna władza. Dwa pierwsze artykuły poświęcone są jezuitom. Marek Kozłowski (historyk, PTH Oddział w Kaliszu) przedstawia sylwetkę ojca Stefana Dzierżka (ur. 23 września 1913 w Szymanowicach, zm. 3 sierpnia 2005 w Kaliszu), jako przyjaciela Solidarności kaliskiej. Elżbieta Wojcieszyk (IPN Poznań) prezentuje sylwetkę o Czesława Białka (ur. 18 lipca 1920 w Warszawie, zm. 9 marca 1984 w Poznaniu), jako duchownego niezłomnego.
Temat podjęty w książce jest ważny, obszerny i wieloaspektowy. Warto, aby jezuici zapoznali się z opracowaniami dotyczącymi współbraci. Wielu doskonale pamięta tamte czasy i osoby. Wydaje się, że opracowanie może być punktem wyjścia do dyskusji i uzupełnienia. Może warto podzielić się swoją wiedzą o faktach, z autorami opracowań.
Na zdjęciu głównym: Strona tytułowa książki oraz o. Stefan Dzierżek pod koniec życia w ogrodzie klasztornym w Kaliszu (zdjęcie ze zbiorów Klasztoru Jezuitów w Kaliszu).