Kultura, teologia, filozofia, historia, ekonomia, polityka, nauka i sztuka – wszystko w perspektywie wiary: niewiele współczesnych dziedzin wymyka się uwadze jezuickiego czasopisma. W centrum uwagi znajduje się refleksja nad bieżącymi wydarzeniami, czerpiąca ze 170-letniej tradycji jezuickiej analizy. Teraz powstała także chińska edycja najstarszego włoskiego pisma katolickiego La Civiltà Cattolica.

Sekretarz Stanu w Watykanie, kardynał Pietro Parolin, pisze, że czasopismo wydawane w duchu ojca Matteo Ricci SJ otwiera nowy rozdział w spotkaniu z bogatą tradycją narodu chińskiego. Kardynał podkreśla, że ​​ta otwartość dobrze wpisuje się w szczególną misję publikacji, którą jest budowanie mostów i nawiązywanie dialogu ze wszystkimi narodami. Dodaje, odnosząc się do przemówienia papieża Franciszka, który odwiedził zespół Civiltà Cattolica, że ​​ten duch powszechnego dialogu pozwala dotrzeć nie tylko do wierzących, ale także do tych, którzy nie podzielając wiary chrześcijańskiej, żywią szczególny szacunek dla ludzkich wartości.

Przy okazji publikacji nowego wydania zespół redakcyjny przypomina, że ​​nieustannie pamięta o dialogu między wiarą chrześcijańską a współczesną kulturą. Ta już szósta edycja językowa po tym jak powstały edycje w języku włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i koreańskim, a zarazem dowód na oczywisty międzynarodowy charakter magazynu, który przez długi czas był głównie zorientowany na świat włoski.

W chińskim wydaniu zastosowano uproszczony chiński skrypt, najczęściej używany w Chińskiej Republice Ludowej i przez wielu Chińczyków na całym świecie. Ma własny adres internetowy: https://www.gjwm.org. Chińskie władze zostały poinformowane o tej inicjatywie przez chińską ambasadę w Rzymie i, nieformalnie, przez Stolicę Apostolską.

Mamy nadzieję, że La Civiltà Cattolica w języku chińskim przybliży chrześcijaństwo mieszkańcom tego najliczniejszego kraju na świecie.

(informacja oraz zdjęcia zaczerpnięte z jesuits.global, 24.04.2020 oraz z gjwm.org)