Po kilku tygodniach kwarantanny część jezuickich domów rekolekcyjnych otwiera swoje bramy. Rozporządzenia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pozwalają na wznowienie – z ograniczeniami – działalności hotelowej. To oznacza, że zachowując dystans społeczny i reżim sanitarny, pierwsze serie ośmiodniowych rekolekcji ignacjańskich odbędą się w trzech domach już w maju:
– od 16 maja w Kaliszu
– od 19 maja w Częstochowie
– od 29 maja w Warszawie Falenicy.

Wczoraj, 6 maja, dyrektorzy domów rekolekcyjnych spotkali się online, omawiając zasady troski o rekolektantów w czasie pandemii. Radykalna troska o minimum kontaktu i zapewnienie warunków sanitarnych pozwoli ograniczyć do minimum ryzyko przenoszenia się chorób. Póki co będzie to oznaczać między innymi mniejsze grupy w domach, inną organizację wydawania posiłków, a niekiedy dzielone grupy na konferencjach czy Mszach Świętych. Ojcowie Dariusz Wiśniewski SJ, Wojciech Mikulski SJ, Grzegorz Jankowski SJ, Artur Wenner SJ, Mieczysław Łusiak SJ, Ryszard Friedrich SJ, Wojciech Nowak SJ i Piotr Kropisz SJ podzielili się dobrymi praktykami, które zamierzają wprowadzać w swoich ośrodkach, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim, którzy czekają już na możliwość duchowej odnowy. Kolejne domy będą z czasem zapraszać na kolejne rekolekcje i sesje, zależnie od rządowych ustaleń podczas następnych etapów odmrażania gospodarki i zmniejszania ograniczeń.

Serdecznie zapraszamy do naszych Domów Rekolekcyjnych.

Na zdjęciu kaplica w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy

Poniżej krótkie wyjaśnienie, czym jest medytacja ignacjańska – podstawowa forma modlitwy podczas Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli.