Kontemplując miłość Jezusa, przyjrzyjmy się jednej odpowiedzi człowieka, który dogłębnie zrozumiał miłość Jezusa – odpowiedzi Piotra (J 21, 15-19).
Nad jeziorem Genezaret Jezus zadaje Piotrowi potrójne pytanie o miłość: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? (J 21, 15). Jezus nie pyta Piotra o smutne wydarzenia zdrady i tchórzostwa, ale przenika do jego serca, wnętrza i odkrywa to, co w nim najlepsze i najpiękniejsze. Widzi na dnie serca Piotra pragnienie czystej miłości.
W języku polskim używa się tylko jednego określenia: miłość. Jest to określenie stosunkowo ubogie, gdyż zawiera całą gamę doświadczeń, począwszy od relacji seksualnych, aż po przeżycia mistyczne.
Język grecki ma natomiast trzy słowa oznaczające miłość: eros – miłość pożądania, miłość zmysłowa, filia – miłość przyjaźni i agape – miłość czysta, całkowity dar. W naszym tekście pojawiają się dwa słowa. Jedno z nich filein (filia) oznacza miłość, jako przyjaźń, głęboki związek pomiędzy osobami, oparty na wzajemnym zrozumieniu. Drugie określenie agapao (agape), wyraz najczęściej występujący w Nowym Testamencie, oznacza miłość ofiarną, miłość jako dar, miłość, która czyni drugą osobę zdolną do miłości (zob. 1Kor 13). W pełni źródłem takiej miłości jest tylko Bóg.
Jezus pyta dwa razy o miłość agape. Piotr za każdym razem odpowiada: tak, ale w znaczeniu miłości filia. Za trzecim razem Jezus pyta już o miłość filia, o przyjaźń, a więc zniża się, schodzi na poziom zdolności do miłości Piotra. Używając obu tych słów, wiąże z Piotrem całe bogactwo miłości: miłości przyjacielskiej i miłości ofiarnej. Pyta Piotra, jak odnajduje siebie w obszarze przyjaźni i daru.
Pytając Piotra o miłość, Jezus zawęża wymiar miłości do samego siebie: Czy miłujesz Mnie? Nie pyta Piotra, czy kocha swoich braci, czy kocha bliźnich, ale poprzestaje na pytaniu: Czy miłujesz Mnie? Miłość Boga, miłość Jezusa jest podstawą każdej miłości. Dopiero w Bogu możemy autentycznie, szczerze kochać naszych bliźnich i samych siebie.
Piotr daje Jezusowi najpiękniejszą odpowiedź: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham (J 21, 7). Otwiera swoje miłujące serce: Panie, Ty przenikasz moje serce. Ty wiesz, ile w mojej miłości jest jeszcze egoizmu, wyrachowania, chęci posiadania… Ale widzisz również moją tęsknotę za miłością głęboką, czystą, agape.
Pytania do refleksji i modlitwy:
Który rodzaj miłości – eros, filia czy agape – dominuje w moim życiu?
Czy takie wartości, jak: przyjaźń, miłość, wierność, dawanie siebie są dla mnie najważniejsze? Czy dla nich jestem gotów poświęcić swój czas, interesy, przyjemności, wyrachowanie, egoizm?
W jakim stopniu moja miłość do Jezusa jest czysta i autentyczna?
Co odpowiem dziś Jezusowi na pytanie: czy Mnie kochasz?
fot. Pixabay