Z początkiem Nowego Roku 2021 o. Prowincjał Jarosław Paszyński SJ zapowiedział, że 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, podczas Mszy św. w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie będzie miał miejsce akt poświęcenia Narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa podobnie, jak uczyniono to 100 lat temu w tym samym miejscu. W 1921 r. jako wotum wdzięczności Sercu Pana Jezusa za odzyskanie niepodległości przez Naród polski konsekrowano jezuicką bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Przygotowanie do aktu poświęcenia rozpoczną jezuici w Święto Chrztu Pańskiego, 10 stycznia 2021.

Już teraz przygotowali materiały duszpasterskie, które dzięki Wydziałowi Duszpasterskiemu Konferencji Episkopatu Polski zostały rozesłane do wszystkich parafii w Polsce.

Przygotowane zostały także materiały duszpasterskie na pierwsze piątki miesiąca, propozycje kazań pasyjnych, dróg krzyżowych i nabożeństw czerwcowych. W Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie będą również organizowane konferencje, wieczory uwielbienia i koncerty, o czym będziemy informować. W mediach katolickich będą się ukazywały artykuły na temat kultu Serca Bożego. Planowane jest wydanie specjalnego albumu poświęconego bazylice i kultowi Najświętszego Serca Pana Jezusa. Informacje i transmisje z uroczystości będzie można znaleźć na stronie internetowej (bazylikaserca.pl) i kanale youtube Bazyliki (Jezuici Kraków).

„Świadomi naszych grzechów chcemy Pana Jezusa przeprosić i zadośćuczynić Mu za wszystkie grzechy, zgorszenia i zaniedbania” – piszą ojcowie Prowincjał, Rektor Bazyliki i Dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy. „Chcemy również odnowić nasze serca ucząc się od Jezusa, którego Serce jest ciche i pokorne” i zapraszają „duszpasterzy, siostry zakonne i wszystkich wiernych do wspólnego przygotowania się do jubileuszu i do ponowienia poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Pragniemy wspólnie dziękować Bogu za dar Jego Najświętszego Serca, któremu tak wiele zawdzięczamy, szczególnie na ziemi krakowskiej” – podkreślają krakowscy jezuici.

Zdjęcie powyżej autorstwa William Mattey z Pexels. Poniżej wnętrze Bazyliki NSPJ w Krakowie (źródło: strona https://bazylikaserca.pl)